smartfon Apple iPhone 12 5G smartphone
iPhone 12 (źródło: Apple)

Counterpoint: w styczniu Apple zmiażdżyło smartfonową konkurencję

Z analiz przedstawionych przez Counterpoint Research wynika, że w styczniu 2021 roku zdecydowanie najchętniej kupowanymi smartfonami na świecie były te z logo Apple na obudowie.

Reklama

Przedstawiona przez Counterpoint analiza może nieco zaskakiwać. Spośród najchętniej kupowanych smartfonów na świecie, aż 6 na 10 wyprodukowało Apple. Cała lista prezentuje się następująco:

  1. iPhone 12 – 6% udziału w sprzedaży;
  2. iPhone 12 Pro Max – 5%;
  3. iPhone 12 Pro – 4%;
  4. iPhone 11 – 2%;
  5. Redmi 9A – 2%;
  6. Redmi 9 – 1%;
  7. Samsung Galaxy A21s – 1%;
  8. iPhone 12 Mini – 1%;
  9. Samsung Galaxy A31 – 1%;
  10. iPhone SE 2020 – 1%.

Skąd tak wyraźna i niepowtarzalna dominacja Apple? Jak argumentują autorzy raportu, stało się tak z uwagi na spory wzrost zapotrzebowania na smartfony wyposażone w łączność 5G w krajach, w których ta jest intensywnie rozwijana i promowana przez operatorów, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie, co nikogo dziwić nie może, wymieniając smartfony na te z obsługą 5G, kupują te, do których są przyzwyczajeni – iPhone’y.

Sprzedaż smartfonów w styczniu 2021 roku fot. Counterpoint Research
Sprzedaż smartfonów w styczniu 2021 roku fot. Counterpoint Research

Listę uzupełnia absolutny hit sprzedażowy 2020 roku – iPhone 11. To, na tę chwilę, najbardziej opłacalny smartfon z oferty Apple, dlatego jego obecność w czołówce rankingu też dziwić nie może. W najbliższym czasie, właśnie ze względu na jego obecną opłacalność, przyjrzymy mu się bardzo wnikliwie, by ocenić, jak zestarzał się w ciągu 1,5 roku obecności na rynku.

Poza Apple, na liście przedstawionej przez Counterpoint dostrzec można tanie i bardzo tanie smartfony z oferty Xiaomi i Samsunga. Znalazły się tam z uwagi na fakt, że są pierwszym wyborem klientów w krajach rozwijających się.

Nowe iPhone’y, jak wskazuje ranking, zostały ciepło przyjęte przez rynek i sprzedają się bardzo dobrze. Korzystacie z któregoś z nich? Przymierzacie się do zmiany?