Ciemny motyw w całym systemie? Takie rzeczy dopiero w Androidzie Q, ale może jeszcze przed iOS 13

Nie da się ukryć, że Google stara się ostatnio wprowadzać obsługę trybu nocnego w kolejnych swoich aplikacjach na Androida. Początkowo wydawało się, że globalną obsługę ciemnego motywu otrzymamy razem z Androidem 9.0, ale na taki luksus trzeba będzie poczekać do premiery Androida Q. Byle przed Apple!

Dobrze, że istnieją ludzie, którzy lubią grzebać w nieuruchomionych jeszcze zapisach funkcji Androida. Dzięki temu wiemy, czego się spodziewać po kolejnych edycjach tego systemu. Co prawda pozbawia to nas pewnego elementu zaskoczenia, ale z drugiej strony – czym może nas zaskoczyć Android?

Reklama

Na przykład taki tryb nocny. Aplikacja Wiadomości czy YouTube nie bez powodu otrzymały możliwość przełączenia się na ciemny motyw. Google chce, by kiedy pojawiła się możliwość włączenia takiego settingu z poziomu ustawień w systemie, wszystkie podstawowe aplikacje współpracowały bezboleśnie z globalnym motywem Androida.

Potwierdza to raport z trackera do lokalizowania błędów w Chromium – zaznaczono tam, że wszystkie domyślnie zainstalowane aplikacje muszą do maja 2019 roku poprawnie działać w trybie nocnym. Ma on być nieodłącznym elementem Androida Q, który zostanie zaprezentowany tego samego miesiąca, na konferencji Google I/O 2019.

 

Wzmianka o ciemnym motywie systemu na stronie Chromium Bug Tracker ma już ponad dwa miesiące, także plany Google’a mogły się nieco zmienić. Z drugiej strony, dostęp do tego wątku na forum został ostatnio zablokowany, co sugeruje, że coś jest na rzeczy. Być może Google nie chce, by dało się tak łatwo śledzić postępy związane z implementacją trybu nocnego w Androidzie Q.

Ciemna kolorystyka systemu to także cel Apple. Niektórzy spodziewali się, że takim motywem będzie można posługiwać się już w iOS 12, jednak nic takiego nie nastąpiło. Jeśli Google uda się wprowadzić ciemny motyw systemu w Andoidzie 10, to wyprzedzi pod tym względem zmiany na iPhone’ach. Ależ to by była pożywka dla ludzi ceniących system Google bardziej niż oprogramowanie Apple!

 

źródło: Google, Android Police przez fonearena