aplikacja youtube music

Które kolory na ekranie smartfona zużywają najwięcej energii? „Używajcie ciemnych motywów” – zachęca Google

Całe lata czekaliśmy na te wszystkie ciemne motywy i tryby nocne w Androidzie oraz w poszczególnych aplikacjach dla tego systemu. Kiedy stały się już one bardziej powszechne, Google może podzielić się wynikami swoich badań odnośnie ich użycia oraz wpływu na baterie naszych kieszonkowych urządzeń.

Google na szczycie Android Dev Summit 2018 podzieliło się kilkoma interesującymi informacjami dotyczącymi tego, jak użycie różnych barw w aplikacjach wpływa na zużycie baterii. „Niespodziewanie” ktoś doszedł do wniosku, że im jaśniejsze kolory musi pokazać wyświetlacz, tym bardziej bateria dostaje po plecach.

Reklama

Bardziej interesujące odkrycie, bazujące na trwających dwa lata badaniach specyfiki poboru energii, ma związek z innymi kolorami niż czarny i biały. Te – wiadomo – znajdują się po przeciwległych krańcach tabelki zużycia baterii. Jednak na przykład wyświetlanie koloru niebieskiego pobiera o 25% więcej energii niż ukazywanie identycznej planszy z kolorem zielonym lub czerwonym.

Jeszcze w 2015 roku, kiedy Google wprowadzało do Androida standard Material Design, w ogóle się tym nie przejmowano. kolory tła i interfejsów biły po oczach jasnością i kontrastem, a biel była właściwie wszechobecna. Obecnie Google szerzej otwiera się na ciemne motywy – widać to w zmianach, jakie zachodzą w aplikacjach ostatnimi czasy.

Przedstawiciele Google szczegółowo omówili przypadek YouTube’a. Badanie wykazało, że podczas odtwarzania wideo nie na pełnym ekranie (gdy inne elementy i interfejs są nadal wyświetlane) oraz gdy odtwarzanie jest wstrzymane, ciemny motyw powoduje zmniejszenie poboru energii z wyświetlacza nawet o 60%, w porównaniu do białej stylizacji. Oszczędność energii zauważono również podczas korzystania z ciemnych motywów klawiatury GBoard czy Map Google.

Wiadomości przekazane na Android Dev Summit najbardziej przydadzą się deweloperom, ale mogą też być wartościowe dla użytkowników smartfonów, którym zależy na jak najdłuższej pracy urządzeń na baterii. Co prawda tryb nocny w jakiejkolwiek aplikacji nie będzie zbawieniem, gdy producent smartfona poskąpił pojemności akumulatora, ale może odrobinę złagodzić skutki takiej sytuacji.

https://www.tabletowo.pl/2018/09/06/youtube-udostepnil-tryb-nocny-w-aplikacji-na-androida/

źródło: 9to5google