(fot. pexels.com)

Ciekawy koncept iOS 14. Widżety trafiły na ekran główny

Zmiany znalezione w kodzie iOS 14 sugerują, że Apple może wprowadzić widżety na ekranie głównym. Oto, jak mogą one wyglądać.

iOS 14 z widżetami? To możliwe

Wczoraj stwierdziłem, że iOS staje się coraz bardziej podobny do Androida. Owszem, nadal pod pewnymi względami jest bardziej ograniczony i nic nie zapowiada, aby miało się to zmienić. Mimo tego, nadchodząca duża aktualizacja może wprowadzić rozwiązania, które są dobrze znane użytkownikom smartfonów z zielonym robocikiem.

Jedną z bardziej interesujących zmian może okazać się nowe podejście do widżetów. W linijkach kodu iOS 14 odkryto bowiem wzmianki o funkcji rozwijanej pod nazwą „Avocado”. Zamiast specjalnego ekranu przeznaczonego na widżety (iOS) lub widżetów przypiętów do lewej krawędzi ekranu głównego (iPadOS), interaktywne „kafelki” mają znaleźć się między ikonami aplikacji.

Należy zaznaczyć, że mamy do czynienia z rozwiązaniem będącym na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Apple może porzucić cały projekt, ograniczając iOS wyłącznie do dostępnej już możliwości rozmieszczania ikon na ekranie głównym.

Koncept widżetów w iOS 14

Nie dowiedzieliśmy się, jak Apple wyobraża sobie wygląd widżetów w iOS 14. Z pomocą przyszedł jednak Parker Ortolani, który przedstawił własną wizję przebudowanego ekranu głównego w iPhonie.

(fot. Parker Ortolani, Twitter)

Trzeba przyznać, że zaprezentowany koncept wygląda atrakcyjnie, interfejs nadal charakteryzuje się przyjemnym minimalizmem, a całość stała się bardziej funkcjonalna. Według pomysłu Parkera, iOS 14 oferowałby:

  • podstawowe, klasyczne ikony znane ze starszych wersji iOS
  • widżety z informacjami odświeżanymi na bieżąco (np. pogoda lub dane z Apple Watcha)
  • widżety z przyciskami (np. szybki dostęp do wybranych funkcji aparatu lub przyciski odtwarzacza muzyki)
(fot. Parker Ortolani, Twitter)

W przypadku aplikacji wspierających widżety, przełączanie między różnymi widokami byłoby banalnie proste. Z menu kontekstowego użytkownik mógłby wybrać, czy chce klasyczną ikonę, mniejszą wersję widżetu zajmującą miejsce dwóch ikon czy pełny widżet rozciągający się na od lewej do prawej krawędzi ekranu.

Widżety w takiej wersji chętnie zobaczyłbym w moim iPhonie. Obawiam się jednak, że to niemożliwe – ewentualny pomysł Apple może być zauważalnie mniej ciekawy niż opisany koncept.

Polecamy również:

Trzymam kciuki! iOS 14 może pozwolić na zmianę domyślnych aplikacji

źródło: 9to5Mac, Parker Ortolani (Twitter)