przeglądarka Google Chrome iOS Apple App Store
fot. Mateusz Budzeń | Tabletowo.pl

Chrome na iOS próbuje być lepszą przeglądarką niż samo Safari od Apple

Pomimo, że Chrome nie jest z pewnością przeglądarką pierwszego wyboru dla wielu użytkowników iOS, nie oznacza to, że produkt Google nie ma w świecie Apple swoich fanów. To przede wszystkim dla nich Chrome nadal jest prężnie rozwijany na mobilnych systemach giganta z Cupertino, a najnowsza aktualizacja właśnie wprowadza kilka naprawdę interesujących funkcji.

Chrome ze sporą dawką nowości dla iOS

Najnowsza wersja Chrome o numerze 103 wprowadziła wiele usprawnień. Wśród nich znajdziemy przede wszystkim szybsze ładowanie witryn dzięki poprawionej usłudze pobierania linków, a także obsługę formatu .avif dla Web Share API. Oprócz tego, nowe wydanie wspiera od teraz lokalny dostęp do czcionek.

(fot. Google)

Powyższe nowości trafiły na wszystkie platformy tj. Androida, iOS i komputery osobiste. Oprócz tego, jak podaje XDA Developers, znalazło się jednak kilka drobiazgów przygotowanych wyłącznie dla systemu iOS. 

Coś na iPhone’a, coś na iPada

Chrome na iOS po aktualizacji w końcu otrzymał funkcję Enhanced Safe Browsing, która zapewni użytkownikom bardziej proaktywną i dostosowaną ochronę przed phishingiem, złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami czyhającymi w sieci. Nowe, ulepszone bezpieczne przeglądanie będzie przewidywać i ostrzegać użytkowników przed potencjalnym zagrożeniem.

(fot. Tabletowo.pl)

Kolejną nowością dostępną po aktualizacji jest możliwość ustawienia Menadżera Haseł Google jako domyślnego dostawcę autouzupełniania haseł na iPhonie i iPadzie. To z pewnością świetna informacja dla wielu użytkowników, którzy swoje hasła i dane formularzy trzymają w chmurze Google.

Poprawki dosięgnęły również usługi tłumaczenia witryn. Od teraz funkcja ta będzie wykorzystywać uczenie maszynowe na urządzeniu, aby dostarczać witryny w wybranych językach. Zmiany doczekał się między innymi model identyfikacji języka, który dokładniej określa język odwiedzanej strony i decyduje o tym, czy należy ją przetłumaczyć, czy nie.

Chrome iOS
(źródło: XDA Developers)

Po aktualizacji, pasek adresu Chrome stał się zdecydowanie przydatniejszy. To z jego poziomu będzie można wykonywać pewne czynności i zadania. Przykładowo, wpisując odpowiednie polecenie będzie można usunąć historię, dane przeglądania lub nawet otworzyć kartę incognito.

Są również delikatne zmiany wizualne. Dotyczą one menu, które zostało nieco przeorganizowane. Wszystko po to, aby użytkownicy jeszcze łatwiej mogli odnaleźć potrzebne im ustawienia i funkcje. Nowe menu będzie też inteligentne – najczęściej wykorzystywane opcje będą wyświetlane na górze listy.

Żadna z powyższych nowości nie jest może czymś przełomowym, ale ciągły rozwój Chrome na iOS i dokładanie nowych funkcji jasno pokazuje, że dla Google system od Apple jest niezwykle istotną przestrzenią.