Call of Duty®: Modern Warfare® - 2v2 Alpha_20190823094015

Da się? Da się! Call of Duty: Modern Warfare bez loot boxów

Loot boxy – znienawidzony jednomyślnie przez wszystkich graczy element współczesnych gier komputerowych. Potrafią całkowicie odebrać przyjemność z gry zwłaszcza w sytuacji, gdy ich zawartość może ingerować w przebieg rozgrywki. Dodatkowo, częstokroć ich odblokowanie możliwe jest za dodatkową opłatą, co jeszcze bardziej potęguje frustrację graczy, jednocześnie szybko wypełniając portfele twórców gry. Z niechlubnego zwyczaju wprowadzania loot boxów wszędzie, gdzie to możliwe, właśnie wyłamało się Activision ogłaszając, że w CoD: Modern Warfare ich nie spotkamy. W zamian twórcy zaproponują graczom autorski system Battle Pass.

Obecność loot boxów w grach niezmiennie wywołuje szereg kontrowersji. Regularnie pojawiają się zarzuty, że decydujący się na ich zakup gracz nie wie, jaką zawartość otrzyma, a co za tym idzie istnieje możliwość, że sprzedaż loot boxów wypełnia znamiona hazardu. Kontrowersje są na tyle duże, że w ich sprawie wypowiadali się nawet przedstawiciele rządów poszczególnych państw, w tym Polski. W lutym bieżącego roku swoje stanowisko w sprawie przedstawiło Ministerstwo Finansów uznając, że, co do zasady, loot boxy nie stanowią hazardu.

Reklama

Niemniej, w niektórych krajach dyskusja nad problemem trwa do dziś. Tak dzieje się między innymi w Wielkiej Brytanii, gdzie grupa członków Izby Gmin wystąpiła z propozycją wprowadzenia przepisów zabraniających kupowania paczek w ciemno na terenie państwa. Activision postanowiło uciąć wszelkie wątpliwości, dlatego w najnowszej części Call of Duty loot boxów nie będzie.

Call of Duty®: Modern Warfare® – 2v2 Alpha_20190823234041

Battle Pass zamiast loot boxów

W dniu 17 października 2019 roku na blogu Activision pojawiła się informacja o zasadach udostępniania zawartości popremierowej w Call of Duty: Modern Warfare. Wyglądają one następująco:

  • w miejsce loot boxów w grze zostanie zastosowany system Battle Pass, zawierający zarówno zawartość darmową, jak i premium, którą będzie można kupić. Będzie to wyłącznie zawartość kosmetyczna, niemająca żadnego wpływu na balans gry. W tym trybie udostępniana będzie nowa zawartość, dopasowana do kolejnych sezonów rozgrywki Modern Warfare;
  • całość funkcjonalnej zawartości, która może mieć wpływ na przebieg rozgrywki, w tym nowe bronie czy dodatki do nich, zdobyć będzie można wyłącznie grając w kolejne etapy gry;
  • zawartość nabywana przez Battle Pass będzie z góry wiadoma – nie będzie tu występował czynnik losowy jak w przypadku loot boxów.

Podsumowując, zastąpienie loot boxów systemem Battle Pass wydaje się bardzo rozsądnym posunięciem, w którym każdy wygrywa. Twórcy gry unikną oskarżeń o propagowanie hazardu, ambitni gracze będą mogli się wykazać zdobywając nową zawartość w grze, a ci, którzy chcą się wyróżnić, będą mogli nabyć z góry wiadome dodatki.

Jak łatwo się domyślić, płatne dodatki z pewnością nie będą tanie. Activision, co naturalne, musi zrekompensować sobie w jakiś sposób brak loot boxów. Niezmiennie jednak cieszy, że gracz, który zdecyduje się kupić swoją kopię gry, nie będzie w żaden sposób zmuszony dokładać pieniędzy dochodząc do granicy, której nie będzie mógł przekroczyć bez inwestowania środków. Activision, chapeau bas!

Źródło: informacja prasowa, blog Activision