słuchawki muzyka dziewczyna
fot. whoalice-moore / Pixabay

Właściciele TikToka chcą stworzyć serwis streamingowy z muzyką

Kojarzycie firmę ByteDance? To przedsiębiorstwo kupiło jakiś czas temu Musical.ly, a następnie połączyło tę aplikację z TikTokiem. ByteDance ma zamiar teraz uruchomić serwis streamujący muzykę.

Bejing ByteDance Technology jest właścicielem znanej aplikacji TikTok, która przez wiele osób jest uważana, za „przystań Vinerów” – użytkowników Vine, które zniknęło z rynku w styczniu 2017 roku. W sieci można znaleźć ogrom kompilacji memów, które pochodzą właśnie z tej platformy. Owszem, wiele osób używa tego serwisu jako substytutu wcześniej wspomnianego Vine’a, jednak znacznie więcej użytkowników robi to, do czego aplikacja została stworzona – lip-synców. Czego by nie mówić, ten serwis społecznościowy ma już ponad miliard użytkowników – co w porównaniu do Vine’a, który w czasach swojej świetności mógł pochwalić się 13 milionami userów, jest ogromną różnicą.

Reklama

Twórcy TikToka mają zamiar otworzyć własną platformę do streamingu muzyki, której start zaplanowany jest podobno już na grudzień 2019 roku. Początkowo aplikacja będzie dostępna w Indonezji, Indiach oraz Brazylii. Dopiero po jakimś czasie pojawi się w Stanach Zjednoczonych oraz być może też na innych rynkach.

Czemu sukces jest aż tak prawdopodobny? Obecnie TikTok ma ponad miliard użytkowników. W czerwcu bieżącego roku wydali oni aż 10,8 miliona USD, z czego aż 20% przychodów pochodziło ze Stanów Zjednoczonych. Do tego ByteDance prowadzi rozmowy z takimi firmami, jak Sony Music, Warner Music czy Universal Music. Są to jedne z największych grup biznesowych, a ich rozmowy z właścicielami TikToka dotyczą globalnych umów licencyjnych.

Nadchodząca platforma streamingowa będzie więc miała szanse stać się realną konkurencją dla takich gigantów, jak Spotify lub Apple Music, które w czerwcu bieżącego roku cieszyło się 60 milionami użytkowników miesięcznie, a także Tencent Music.

Nie znamy oficjalnej ceny za korzystanie z aplikacji, ale nieoficjalnie mówi się o kwocie niższej niż 10 dolarów. Wiemy natomiast, że sam serwis ma zaoferować bibliotekę stockowych filmów wideo, których będziemy można użyć do synchronizacji z wybranymi utworami muzycznymi w trakcie ich odtwarzania.

Ten no-name został oficjalnym smartfonem TikToka

Ten no-name został oficjalnym smartfonem TikToka. Nie podejrzewałem

Źródło: CNN; AndroidPolice; Financial Times, The Wall Street Journal via Forbes;