Budowa 5G w Polsce bez udziału Huawei może nas srogo kosztować

Huawei jest jednym z największych dostawców infrastruktury telekomunikacyjnej na świecie. Producent jest gotowy pomóc budować sieć 5G w Polsce, aczkolwiek wciąż nie ma pewności, że dostanie do tego dopuszczony. Firma ostrzega jednak, że wykluczenie go może wiązać się z ogromnymi kosztami, które będą musieli ponieść operatorzy. I raczej wątpliwe, aby pokryli oni wydatki w 100% z własnej kieszeni.

Reklama

Sieć 5G w Polsce jest uruchamiana na naszych oczach

Nie do końca tak miało wyglądać uruchamianie sieci 5G w Polsce. Nie wszyscy operatorzy zamierzali wykorzystać do tego już dostępne pasma, do tej pory używane do świadczenia usług w oparciu o technologię 4G – Orange na przykład chciało od razu wdrożyć „prawdziwe 5G”.

Plany pokrzyżowała jednak epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 i COVID-19, przez którą aukcja rezerwacji częstotliwości przeznaczonych dla sieci 5G została unieważniona. Nowe postępowanie prawdopodobnie zakończy się dopiero w pierwszym kwartale 2021 roku, dlatego operatorzy uruchomili już sieć nowej generacji na tych pasmach, do których mają aktualnie dostęp (2100 MHz i 2600 MHz).

Na razie nie ma mowy o wykluczeniu Huawei z budowy sieci 5G w Polsce

Prędzej czy później aukcja częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz zostanie rozstrzygnięta i operatorzy będą mogli udostępnić na nich technologię 5G. Aby jednak to zrobić, potrzebują odpowiedniej infrastruktury, którą może dostarczyć m.in. Huawei.

Budowa sieci 5G w Polsce bez udziału Huawei może być bardzo kosztowna
fot. Pixabay

Nie ma jednak pewności, że tak się stanie. Co prawda na obecnym etapie nie ma mowy o całkowitym wykluczeniu Huawei z budowy sieci 5G w Polsce, lecz chciałyby tego Stany Zjednoczone, które nie mają zaufania do produktów tej firmy.

O tym, czy Huawei dostarczy odpowiednią infrastrukturę, czy nie, zadecyduje aukcja częstotliwości, w której mają zostać zapisane wymagania dotyczące zagwarantowania bezpieczeństwa sieci piątej generacji w Polsce, bowiem jest to szalenie ważna kwestia. Jeśli firma z Państwa Środka będzie w stanie je spełnić, to wówczas nic nie powinno stać na przeszkodzie, aby sprzedała operatorom w Polsce swoje rozwiązania.

Budowa sieci 5G w Polsce bez udziału Huawei może być bardzo kosztowna

Jeżeli jednak tak się nie stanie lub Huawei wprost zostanie wykluczony, wówczas budowa sieci piątej generacji w kraju nad Wisłą może być bardzo kosztowna.

Ryszard Hordyński, dyrektor ds. inwestycji, strategii i komunikacji w Huawei Polska, w rozmowie z Pulsem Biznesu powiedział, że:

Sam koszt zastąpienia infrastruktury Huaweia w Polsce szacowany jest na ok. 15 mld zł – a to wyłącznie koszt zakupu nowych urządzeń, który po dodaniu idących za tym strat i wszelkich kosztów pobocznych wzrasta do kilkudziesięciu miliardów.

Według szacunków, które przytoczył Ryszard Hordyński, 60% aktualnie wykorzystywanej przez operatorów w Polsce infrastruktury telekomunikacyjnej pochodzi właśnie od Huawei.

To jednak nie koniec złych wieści. Według Horodyńskiego, mniejsza konkurencja, opóźnienia i spadek innowacyjności wpłynęłyby na utratę w Polsce nawet 120 mln euro PKB każdego roku, a to do 2035 roku doprowadziłoby do łącznej straty w wysokości nawet 2,2 mld euro!

Jak wspomniałem, na razie nie ma przesłanek do tego, aby sieć 5G w Polsce była budowana bez udziału Huawei. Jeśli tak się jednak stanie, to operatorzy zapewne przerzucą przynajmniej część kosztów na swoich klientów. Chyba nie trzeba mówić, co by to dla nich oznaczało.