(fot. Sound On / Pexels, CC0)

Oddzielny folder na tajne rozmowy w WhatsAppie. Nowość w aplikacji

Nie trzeba mieć obsesji na punkcie prywatności, żeby doceniać dyskrecję, jaką mogą zapewnić aplikacje chroniące użytkowników przed upublicznieniem najbardziej intymnych rozmów. Tym bardziej wartościową wydaje się ostatnia aktualizacja WhatsAppa.

Na straży prywatności

Wiele aplikacji, a zwłaszcza komunikatorów, chwali się, że oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa konwersacji. Czaty mogą być na przykład chronione szyfrowaniem metodą end-to-end, dzięki której nadanej przez nas wiadomości nie będzie w stanie odczytać nikt, poza docelowym odbiorcą. Jednak dla wielu to wciąż za mało.

WhatsApp znalazł sposób na to, by zadowolić nawet najbardziej wybrednych fanów bezpiecznej komunikacji. Otóż w aplikacji lada dzień pojawi się opcja o nazwie Blokada czatu. Nie chodzi w tym wypadku o zablokowanie jakiegoś użytkownika. Funkcja pozwoli na zastosowanie dodatkowej warstwy zabezpieczeń. Konwersacje będzie można „zakopać” jeszcze głębiej w telefonie.

Blokada czatu w WhatsApp – jak działa?

Zablokowanie czatu poskutkuje usunięciem wątku ze skrzynki odbiorczej, a następnie umieszczeniem go w oddzielnym folderze. Dostęp do tego folderu będzie mieć jedynie osoba znająca hasło lub potwierdzająca swoją tożsamość za pomocą danych biometrycznych. Innymi słowy, jeśli jakimś cudem zostawimy odblokowany telefon na stole i ktoś go przejmie, to i tak nie będzie mógł zapoznać się z naszymi najbardziej tajnymi czatami.

(fot. WhatsApp)

Dodatkowo, Blokada czatu powoduje, że powiadomienia nie będą wyświetlać zawartości wiadomości w podglądzie notyfikacji. To naprawdę przydatna opcja w wypadku, gdy istnieje ryzyko podejrzenia ich treści przez osoby trzecie, lub po prostu na chwilę oddamy nasze urządzenie w ręce członka naszej rodziny, lub kogoś innego.

Blokada czatu może działać zarówno w przypadku konwersacji z konkretnym użytkownikiem, jak i całymi grupami. Wątek można zablokować, dotykając imienia i nazwiska osoby lub nazwy grupy i wybierając opcję blokady. Aby ujawnić czat, wystarczy powoli pociągnąć palcem w dół na skrzynce odbiorczej i wprowadzić hasło do telefonu lub dane biometryczne.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy WhatsApp zamierza dodać więcej opcji do Blokady czatu. Będzie można blokować wątki na urządzeniach towarzyszących, a także ustawić unikatowe hasło blokady – inne niż to, którego użytkownik używa do odblokowania telefonu.

Blokada czatu powinna być niebawem widoczna w opcjach WhatsApp na wspieranych urządzeniach.