fot. Pexels

BLIK bije kolejne rekordy popularności, ale niektórych wciąż trzeba do niego przekonywać

Polski Standard Płatności podaje, że BLIK jest już dostępny praktycznie dla wszystkich klientów bankowości mobilnej. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby z niego korzystać… oprócz chęci. Mimo wszystko Polski Standard Płatności nie może narzekać, bowiem jego autorski system pobił kolejny rekord liczby i wartości przeprowadzonych transakcji.

BLIK – liczba i wartość transakcji w Q4 2020 i całym 2020 roku

Polski Standard Płatności poinformował, że w czwartym kwartale 2020 roku użytkownicy BLIKA wykonali 140 mln transakcji na łączną kwotę blisko 19 mld złotych (tak, MILIARDÓW, a nie milionów). Z kolei w całym 2020 roku było to – odpowiednio – 420 mln płatności (dwa razy więcej niż w 2019) i 57 mld złotych. Natomiast od uruchomienia BLIKA w lutym 2015 roku zrealizowano 777 mln transakcji o łącznej wartości prawie 105 mld złotych.

W czwartym kwartale 2020 roku aż 105,5 mln z 140 mln stanowiły płatności w internecie. Oznacza to, że użytkownicy wykonali ich dwa razy więcej niż w analogicznym okresie w 2019 roku! Jednocześnie z szacunków Polskiego Standardu Płatności wynika, że BLIK ma już ponad 60% udziałów we wszystkich płatnościach e-commerce na polskim rynku.

Na drugim miejscu pod względem liczby transakcji w czwartym kwartale 2020 roku znalazły się przelewy na numer telefonu. Od początku października do końca grudnia użytkownicy wykonali ich 15,5 mln, podczas gdy w podobnym okresie w 2019 roku „zaledwie” 6 mln. To oznacza wzrost o oszałamiające 167% rok do roku! Aktualnie już 10 banków w Polsce daje możliwość przekazywania pieniędzy bez konieczności podawania rachunku bankowego.

BLIK
źródło: Polski Standard Płatności

W czwartym kwartale 2020 roku, podobnie zresztą jak i w trzecim, dużą popularnością cieszyły się też transakcje w tradycyjnych terminalach płatniczych – użytkownicy wykonali ich po 12 mln we wspomnianych okresach. Jednocześnie jest to aż o 80% więcej niż w Q4 2019.

Za pomocą BLIKA można również wypłacać i wpłacać pieniądze w bankomatach. W czwartym kwartale 2020 roku użytkownicy wykonali 7,1 mln transakcji tego typu. Co ciekawe, w tym przypadku jest to niewiele więcej niż przed rokiem, a jednocześnie też mniej niż w trzecim kwartale 2020 roku.

Nie oznacza to jednak, że Polski Standard Płatności ma powody do zmartwień, bowiem – jak informujewypłaty i wpłaty w bankomatach stanowiły 5% wszystkich transakcji BLIKIEM.

BLIK bije kolejne rekordy popularności, ale niektórych wciąż trzeba do niego przekonywać

W czwartym kwartale 2020 roku użytkownicy BLIKA wykonywali średnio 1,5 mln transakcji, a jednego dnia było ich niemalże 2,4 mln! Na koniec 2020 roku liczba aktywnych użytkowników (tj. takich, którzy wykonują przynajmniej jedną transakcję każdego miesiąca kwartału; nie liczą się tu jednak te, co korzystają jedynie z przelewów na numer telefonu) sięgnęła 7 mln osób.

Polski Standard Płatności przywołuje również badania KANTAR Polska, z których wynika, że użytkownicy bardzo chętnie polecają BLIKA swoim znajomym. Sam to też aktywnie robię, choć niektórzy nie dają się przekonać. Mimo wszystko więcej osób, które znam, korzysta z tego rozwiązania.

BLIK jest bowiem wygodny i wszechstronny, a na dodatek można nim płacić w coraz większej liczbie zagranicznych sklepów. Bodajże przy okazji chińskiego Dnia Singla za płatność BLIKIEM na AliExpress naliczał się dodatkowy rabat, więc aż żal było nie skorzystać.

Polski Standard Płatności nie zamierza jednak na tym poprzestać – w niedalekiej przyszłości funkcjonalność tego systemu zostanie jeszcze bardziej rozszerzona: