Android Auto (fot. Tabletowo.pl)

Bezprzewodowy Android Auto w każdym aucie. Powstanie specjalny adapter

AAWireless może wprowadzić Android Auto w wersji bez kabla do wielu samochodów. To niewielkie urządzenie, które podłączamy do auta przez złącze USB.

Reklama

Nadal często wymagany jest kabel

Bezprzewodowy Android Auto dostępny jest już w smartfonach z linii Pixel i wybranych modelach Samsunga. Co więcej, nadchodzący Android 11 ma wprowadzić taką metodę łączności na znacznie szerszą skalę. Każdy smartfon, który spełni wymagania, będzie mógł zapewnić bezprzewodowe połączenie.

Niestety, podobnie jak w przypadku Apple CarPlay, pojawia się jeszcze jedna przeszkoda. Musimy posiadać nie tylko odpowiednie urządzenie w kieszeni, ale także wsparcie bezprzewodowej łączności w samochodzie. Niestety, takiej opcji najczęściej nie można zapewnić aktualizacją systemu infotainment czy oprogramowania w odtwarzaczu multimedialnym. Konieczne jest kupno nowego auta lub wymiana odtwarzacza.

AAWireless, czyli Android Auto bez kabla

Jak informuje serwis Android Police, Emil Borconi-Szedressy, wraz z Chielem Prinsem, postanowili wyeliminować wspomniany problem i zapewnić bezprzewodowy Android Auto większej grupie użytkowników. W tym celu opracowali adapter o nazwie AAWireless.

Android Auto – adapter.
AAWireless (fot. Indiegogo)

Urządzenie podłącza się do samochodu za pomocą USB i wówczas generowane jest bezprzewodowe połączenie między smartfonem a AAWireless. Adapter odbiera wszystkie niezbędne dane i przekazuje je do odtwarzacza wbudowanego w samochód.

Twórcy AAWireless twierdzą, że przetestowali adapter na dużej liczbie samochodów i odtwarzaczy multimedialnych, aby zapewnić możliwie jak największą kompatybilność. Mimo tego, wybrane systemy mogą nie oferować wsparcia, chociażby ze względu na różne implementacje Android Auto.

Na pojawienie się pierwszych adapterów będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Obecnie trwa zbiórka na Indiegogo. Mamy jednak dobrą wiadomość – w ciągu kilku dni udało się zgromadzić całą kwotę. Pozostaje więc trzymać kciuki za dalszy rozwój projektu.

Android Auto – adapter.
AAWireless (fot. Indiegogo)

Urządzenie jest obecnie wycenione na 55 dolarów, czyli niecałe 210 złotych. To niewielka kwota za dodanie obsługi bezprzewodowego Android Auto i odczuwalnie większy komfort. Składając teraz zamówienie, można liczyć na wysyłkę AAWireless w lutym 2021 roku.