Files by Google otrzymuje „Bezpieczny folder” w oficjalnej wersji aplikacji

Aplikacje typu „Sejf” czy „Magazyn osobisty” mające na celu chronić najbardziej cenne dla nas pliki przed przejęciem przez osoby niepożądane, zwykle nie są zbyt skomplikowane dla użytkownika, za to dla hakera – już bardziej. Funkcję ochrony danych znajdziemy teraz także w Files by Google.

Files by Google z przydatną opcją ochrony plików

Files by Google (występujące w naszym regionie w sklepie Google Play jako „Files by Google: Więcej miejsca na telefonie”) opracowano jako jeden z podstawowych programów dla urządzeń z Androidem. Co prawda nie wchodzi w skład aplikacji instalowanych na każdym smartfonie z tym systemem, ale takie były plany. Umożliwia zarządzanie plikami oraz łatwe usuwanie tych, które nie są nam potrzebne.

Jak się okazuje, Google zamierza zadbać nie tylko o to, by na naszych urządzeniach nie marnowało się miejsce, ale także o to, by naprawdę ważne dla nas pliki nigdy nie były z nich usunięte. Po to testowano „Bezpieczny folder”.

Opcja ta została dostrzeżona w Files by Google w czerwcu, a teraz trafiła do oficjalnej wersji aplikacji. „Bezpieczny folder” chroniony jest 4-cyfrowym kodem PIN. Można tam przechowywać najważniejsze pliki i dokumenty.

File Safe Folder gif

Wewnątrz „Bezpiecznego folderu” nie można robić zrzutów ekranu. Sejf automatycznie blokuje się, gdy wychodzimy z apki, a jego zawartość nie jest dostępna dla programów działających w tle. Dlatego też kod PIN będzie potrzebny za każdym razem, kiedy będziemy chcieli skorzystać z zasobów „Bezpiecznego folderu”.

Files Safe Folder gif 2

Twórcy programu poinformowali, że z Files by Google korzysta regularnie ponad 150 milionów ludzi na całym świecie. Do tej pory pobrano go ze sklepu Google Play ponad 500 mln razy. Do rekordu Usług Google jeszcze długa droga, ale na wszystko potrzeba czasu.