Usługi Google Play
Usługi Google Play

To pierwsza aplikacja na Androida, której udało się przekroczyć 10 miliardów instalacji

Tu zaskoczenia nie ma. Pierwszą aplikacją na system Android z liczbą instalacji przekraczającą 10 miliardów zostały Usługi Google Play. Oprogramowanie jest wstępnie instalowane na milionach smartfonów, więc osiągnięcie tego poziomu nie było specjalnie trudne.

Usługi Google Play przekraczają 10 mld instalacji

System Android jest obecny na jakichś 2,5 miliarda urządzeń, z czego spora część działa współpracując z Google Mobile Services. Jedyną realną konkurencją dla GMS w świecie Androida są usługi Huawei Mobile Services, które dopiero niedawno wykiełkowało jako produkt równoległy do zestawu aplikacji Google.

Oczywiście liczba 10 mld, którą wykazuje sklep Google Play przy aplikacji Usług nie oznacza od razu, że pobrano ją na 10 mld urządzeń. Pewna część ponownych instalacji może pochodzić od resetowanych smartfonów i tabletów. Niezależnie od tego, mamy do czynienia z najbardziej powszechnym oprogramowaniem mobilnym na naszej planecie.

Jak głosi opis Usług Google Play w sklepie z aplikacjami,

Usługi Google Play służą do aktualizowania aplikacji Google i aplikacji z Google Play.Ten komponent udostępnia podstawowe funkcje: uwierzytelnianie w usługach Google, zsynchronizowane kontakty, dostęp do wszystkich najnowszych ustawień prywatności użytkownika oraz wyższej jakości usługi oparte na lokalizacji na mniej zaawansowanych urządzeniach.Usługi Google Play poprawiają także wygodę korzystania z aplikacji. Przyśpieszają wyszukiwanie offline, udostępniają bardziej szczegółowe mapy i poprawiają działanie gier.

Ten pakiet interfejsów API jest integralnym elementem smartfonów działających w zgodzie z Google Mobile Services i najprawdopodobniej na zawsze pozostanie najczęściej instalowanym zestawem oprogramowania od giganta z Mountain View, ze względu na jego kluczową rolę w obsłudze sklepu Google Play oraz aplikacji, które przez niego pobieramy.

10 miliardów pobrań Usług Google Play przypominają tylko, jak powszechne na świecie są produkty giganta z Mountain View i jak głęboko wniknęły w nasze codzienne życie.