Xbox Microsoft Bethesda Tabletowo
Źródło: Pexels

To prawdopodobnie jedno z najważniejszych przejęć w historii branży gier. Microsoft kupił Bethesdę

Muszę przyznać, że gdy na Facebooku pojawił mi się post Xboksa o przejęciu Bethesdy… nie wierzyłem. Microsoft przyzwyczaił nas do tego, że „zakupy” tej firmy są niekiedy naprawdę ogromne — ale tak wielkiego przejęcia świat gier nie widział chyba od lat. Szykuje się naprawdę zacięta bitwa pomiędzy Xboksem i PlayStation.

Xbox zbroi się na dziewiątą generację konsol. To wiemy od dawna, jednak ostatni ruch Microsoftu chyba wszystkich zaskoczył swoją przeogromną skalą. Bethesda dołącza do Xbox Game Studios. Kto kolejny? CD Projekt RED?

Bethesda kupiona przez Microsoft

Siedem i pół miliarda dolarów. Prawdopodobnie właśnie tyle Microsoft zapłacił za Bethesdę, w skład której wchodzi 9 studiów deweloperskich (między innymi Bethesda Softworks, ZeniMax Online Studios czy id Software), które rozwijają takie serie gier jak: The Elder Scrolls, DOOM, Fallout, Wolfenstein, Quake, Dishonored czy The Evil Within.

To ogromny zakup, jedna z największych (o ile nawet nie największa) transakcja w historii rynku gier wideo. Jest to również niezwykle silna karta przetargowa Microsoftu na rzecz walki o klienta podczas rozpoczynającej się właśnie nowej generacji konsol.

Xbox Microsoft Bethesda

Od tej pory wszystkie nowe gry Bethesdy będą ukazywać się na premierę w abonamencie Xbox Game Pass i Xbox Game Pass Ultimate. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ zapowiada się, że za gry na nową generację konsol przyjdzie nam zapłacić nawet po 350 złotych!

Obsidian Entertainment wyprodukuje Fallout New Vegas 2?

U fanów serii Fallout od razu narodziło się marzenie o New Vegas 2, które mogłoby wyprodukować Obsidian Entertainment, które również należy do Xbox Game Studios. To oczywiście nic potwierdzonego i nadal działamy w sferze domysłów, jednak i tak uważam, że jest na to w przyszłości duża szansa – trzymam kciuki!

PlayStation może mieć spory problem

Tak jak wspominałem, z racji tego, że od tej pory Bethesda należeć będzie do Xbox Game Studios to wszystkie ich gry, nawet te największe, będą ukazywać się premierowo w usłudze Xbox Game Pass bez dodatkowych opłat. I gdy zestawimy to z bardzo wysokimi cenami gier AAA na nowej generacji to… PlayStation może mieć spore problemy.

Bo w cenie jednej gry na PlayStation 5 (ok. 350 złotych) możemy mieć jakieś 7 miesięcy usługi Xbox Game Pass Ultimate, w skład którego wchodzi ponad 100 gier — w tym również największych hitów Bethesdy — jak i abonament Xbox Live Gold, który co miesiąc przypisuje do naszego konta kolejne tytuły i umożliwia granie po sieci. Jak dla mnie wybór jest prosty.

Xbox All Access
Przyszłość Xboksa rysuje się w coraz to jaśniejszych barwach.

Dodatkowo jest duża szansa, że wiele z przyszłych tytułów Bethesdy będzie ekskluzywna (czasowo lub na stałe) dla Xboksa i PC — co byłoby kolejnym przeogromnym ciosem dla Sony. Póki co Microsoft ogłosił jednak, że Deathloop i Ghostwire: Tokyo będą… na wyłączność PlayStation przez rok. Ciekawa decyzja.

A to wszystko zaledwie dzień przed startem przedsprzedaży nowych Xboksów — widać, że Microsoft ma już z góry przygotowany plan dla Xbox Series S i X i potrafi uczyć się na swoich własnych błędach, popełnionych podczas obecnej generacji konsol.

Zobacz również: