Starsze drukarki Kyocera, Ricoh i Zebra „gryzą się” z nową aktualizacją Windowsa 10

Aktualizacje Windowsa 10 muszą odpowiadać nie tylko potrzebom danego komputera, ale także niezliczonym rodzajom urządzeń zewnętrznych, z których najmniej pokornymi są drukarki. Najnowsze poprawki generują w pewnych przypadkach więcej problemów niż rozwiązują.

Nie każda drukarka lubi się z Windowsem 10

Windows 10 jest w założeniu tak przystępnym systemem, jak tylko się da. Ponieważ Microsoft od lat pracuje nad tym, by po podłączeniu do komputera działającego na „Okienkach”, praktycznie każdy sprzęt działał, jak należy, w wielu wypadkach wszystko przebiega wzorowo. Jednak od czasu do czasu pojawiają się jakieś kwiatki, pokroju poniższego problemu ze starszymi drukarkami.

Zgodnie z powtarzającymi się raportami, spływającymi bezpośrednio do działu wsparcia Microsoftu, jak i mnożącymi się skargami na Reddicie i różnych forach, Windows 10 po ostatniej aktualizacji przestał „dogadywać się” z drukarkami Kyocera, Ricoh i Zebra. Problem zgłaszali użytkownicy, którzy zainstalowali łatki Microsoftu, opatrzone numerami 19041.867 i 19042.867, i najwyraźniej dotyczy on także drukarek innych producentów.

Błąd pojawia się w formie „niebieskiego ekranu śmierci” (Blue Screen Of Death), po próbie otworzenia okna drukowania w Notatniku, którymkolwiek programie pakietu Office, a także w innych aplikacjach. Wielu użytkowników mogło sobie przypomnieć sobie nieśmiertelny tekst „Twój komputer napotkał problem i musi zostać ponownie uruchomiony”.

Co, jeśli BSOD pojawia się na naszym komputerze?

Microsoft jest już świadomy problemu i stara się dotrzeć do jego istoty. Zapewne w najbliższym czasie zostanie wydana specjalna łatka, usuwająca kolizje.

Osoby, które walczą z usterką już od jakiegoś czasu, twierdzą, że doraźnie pomaga odinstalowanie ostatniej aktualizacji Windowsa 10. W tym celu należy przejść do Ustawień systemu, a następnie odnaleźć w sekcji Aktualizacji i zabezpieczeń stronę Wyświetl historię aktualizacji (można ją po prostu wyszukać za pomocą systemowej „lupy”). Tam namierzamy opcję Odinstaluj aktualizacje po kliknięciu w którą pojawi się lista ostatnio zainstalowanych poprawek.

Zawsze uważałem, że drukarki reprezentują w świecie komputerów jakichś kosmitów – nieraz nie dogadują się z systemem i bywa, że liczba błędów czy problemów, jakie stwarzają, potrafi przytłoczyć. Oby w Microsofcie szybko ujarzmili krnąbrny kod aktualizacji powodujący powyższe problemy i przywrócili kruchy pokój między pecetami z Windowsem 10 a drukarkami.