Xiaomi POCO F2 Pro (fot. Tabletowo)

Autouzupełnianie z Google będzie można potwierdzić przez czytnik linii papilarnych

Autouzupełnianie formularzy i haseł w Androidzie to bardzo przydatna rzecz. Mechanizm ten jest powszechnie wykorzystywany w aplikacjach, choć część z nich potrzebuje podczas logowania dodatkowych poświadczeń. Wkrótce będzie można to załatwić przez weryfikację biometryczną.

Dodatkowy poziom zabezpieczeń? Wystarczy odcisk palca

Zanim Android automatycznie uzupełni nasze dane w formularzu czy aplikacji, bywa, że jesteśmy proszeni o dodatkowe potwierdzenie naszej tożsamości. Wyklucza to wtedy sytuację, w której ktoś po prostu zabrałby nam odblokowany telefon i chciał wykonać kilka istotnych (finansowo ;) operacji bez naszej zgody.

Nie jest to jednak zbyt często wykorzystywane rozwiązanie. Twórcy aplikacji i samo Google w tym wypadku przedkładają wygodę użytkownika ponad bezpieczeństwo, co nie w każdym wypadku jest dobrym pomysłem.

Usługi Google zyskają wkrótce nową opcję, dzięki której dodatkowa weryfikacja skorzysta z dobrodziejstw zabezpieczeń biometrycznych na naszych smartfonach. Uwierzytelnianie będzie musiało się dokonać jeszcze zanim Android automatycznie wypełni pola danych.

Niebawem na Twoim telefonie

Nowa opcja pojawi się w ustawieniach aplikacji Google, w sekcji Autouzupełnianie. Na moim telefonie jeszcze nie mogę jej znaleźć, ale wkrótce powinna trafić do wszystkich użytkowników smartfonów z Androidem i Usługami Google Play, za pośrednictwem aktualizacji po stronie serwera.