Reklama
fot. Soumil Kumar / Pexels

Microsoft przeniesie funkcję Auto HDR z konsol Xbox do Windowsa 10

W obecnej generacji konsol Microsoft postanowił położyć największy nacisk na stworzenie platformy skoncentrowanej wokół marki Xbox. Tytuły wydawane przez studia zakupione przez giganta z Redmond pojawiać się mają zarówno na konsolach, jak i komputerach osobistych. Przyszedł czas na kolejny krok, który ma pokazać, że Microsoft dba także o graczy pecetowych. Mocno chwalona funkcja z konsol nowej generacji – Auto HDR – ma obsłużyć ponad 1000 gier na PC.

Reklama

Xbox Series X/S z Auto HDR

Na kilka miesięcy przed premierą konsol nowej generacji Microsoft poinformował o pracach nad technologią pozwalającą automatycznie zaimplementować HDR do gier z poprzednich generacji, i to bez żadnej ingerencji deweloperów. Tak się w gruncie rzeczy stało i już w listopadzie 2020 roku te osoby, którym udało nabyć się konsolę Xbox Series X/S (a nie było to wcale takie proste) mogły cieszyć się z ulepszonej oprawy graficznej. Gracze bardzo polubili nową funkcję, która wraz ze znacznie szybszymi ładowaniami i większą płynnością, pozwalała poczuć świeżość w nawet najstarszych tytułach.

Xbox Series X/S Auto HDR (fot. Microsoft)
Auto HDR do tej pory dostępne było tylko na Xbox Series X/S (fot. Microsoft)

Czas na PC

Od samego początku nowej generacji Microsoft wyraźnie zaznaczał, że interesuje go dostępność swoich tytułów na jak największej liczbie urządzeń (w tym w chmurze). Posiadacze PC mogli więc spać spokojnie, czekając na kolejne informacje odnośnie tego, co przygotował dla nich gigant z Redmond. Wczoraj po kilku miesiącach opóźnienia, do usługi Xbox Game Pass na PC trafiło ponad 60 gier z oferty EA Play. Teraz Microsoft poinformował, że wraz z nową aktualizacją systemu Windows 10, chce on przenieść funkcje Auto HDR do gier działających na komputerach.

EA Play Xbox Game Pass PC
Gry z Game Pass na PC także będą mogły skorzystajać z nowej funkcji (fot. Microsoft)

Funkcja ma objąć ponad 1000 gier działających na PC, które wykorzystują biblioteki DirectX 11 i 12. Działanie Auto HDR ma w zasadzie nie różnić się niczym od tego na Xboxach. Nie będzie potrzebna żadna dodatkowa ingerencja użytkownika ani dewelopera. Wystarczy posiadać ekran, który wspiera wyświetlanie treści w HDR.

Usługa jest ciągle w fazie testowej. Osoby posiadające wersję testową systemu Windows 10 (21337) mogą już sprawdzić działanie nowej funkcji. Jest ona uruchomiona domyślnie, a w razie problemów możną ją wyłączyć, przechodząc do ustawień wyświetlania obrazu. Microsoft przyznaje, że w obecnej fazie Auto HDR nie działa jeszcze bezproblemowo. Firma zaznacza także, że funkcja może dodatkowo bardziej obciążać układ graficzny naszego komputera.