Asystent Google otrzymał funkcję tłumaczenia w czasie rzeczywistym

Google rozpoczęło wdrażanie trybu „Interpreter” do Asystenta Google na Androidzie i iOS. Pozwala on na tłumaczenie na żywo rozmowy dwóch osób. Tak, wśród obsługiwanych języków znalazł się polski.

Funkcja tłumaczenia w czasie rzeczywistym nie jest nowością w usługach Google. Dostępna jest ona już w aplikacji Tłumacz Google, ale teraz można z niej korzystać bezpośrednio w Asystencie Google, co jest po prostu wygodniejsze. Wypowiadamy odpowiednią komendę głosową i od razu przechodzimy do rozmowy, bez otwierania drugiej apki.

Asystent Google z wbudowanym tłumaczem w czasie rzeczywistym

Z nowej funkcji mogli już wcześniej skorzystać właściciele inteligentnych głośników Google. Natomiast teraz tłumacz trafia do znacznie szerszego grona odbiorców – wystarczy posiadać aplikację na smartfonie z Androidem lub iOS. Obsługiwane są 44 języki, w tym: angielski, niemiecki, polski, czeski, hiszpański, francuski czy hiszpański.

W celu wywołania tłumaczenia, należy wypowiedzieć komendę głosową – np. „Hej Google, bądź moim niemieckim tłumaczem” lub „Hej Google, pomóż mi mówić po angielsku”. Jeśli posiadamy już opisywaną nowość, powinniśmy usłyszeć „OK, zaczynajmy”. Asystent automatycznie przejdzie w tryb tłumacza.

Jak wspomniałem we wstępie, rozmowa może być prowadzona przez dwie osoby – pierwsza mówi przykładowo po polsku, druga odpowiada w języku angielskim. Wypowiedzi są od razu tłumaczone na drugi język. Oczywiście całość nie wypada równie płynnie jak zwykła rozmowa, aczkolwiek umożliwia sprawną i komfortową rozmowę.

Pod wybranymi tłumaczeniami pojawiają się proste odpowiedzi, które w założeniach mają pomóc podczas rozmowy. Dzięki temu, nie musimy wypowiadać każdego słowa – wystarczy wybrać jedną z gotowych podpowiedzi, jak np. Good, Fine czy Pretty good w przypadku pytania How do you do?

Dostępne mamy trzy tryby tłumaczenia – automatyczny, ręczny i klawiatura. W pierwszym całość odbywa się automatycznie. Drugi pozwala wybrać, czy teraz będziemy mówić my, czy druga osoba. Z kolei trzeci to tryb cichy i opiera się na ręcznym wpisywaniu słów za pomocą klawiatury.

Nowość jest już wdrażana w Polsce. Mogę z niej skorzystać na smartfonie z Androidem. W związku z tym, że cały proces przeprowadzany jest stopniowo, jeszcze nie wszyscy użytkownicy mają dostęp do trybu tłumacza w Asystencie Google.

źródło: 9to5Google, Google, własne