Aresztowano prezesa firmy z Poznania, która sprzedawała smartfony bez płacenia VAT-u

Ministerstwo Finansów poinformowało o aresztowaniu prezesa poznańskiej firmy, która nie płaciła VAT-u w obrocie elektroniką. Choć sprzedawała smartfony i inne sprzęty, posługiwała się umowami o wynajem urządzeń, skutecznie unikając podatku. Do czasu.

Wynajmowali zamiast sprzedawać

W styczniu 2020 komórka szefa Krajowej Administracji Skarbowej ds. STIR w Ministerstwie Finansów i komórka analityczna wielkopolskiej KAS ujawniły podmioty, które nie płaciły podatku VAT w obrocie elektroniką. Wśród nich znalazła się firma, której profil działalności przypomina niesławną Bestcenę – sprzedawane smartfony były formalnie przez nią wynajmowane. Jak podaje gov.pl,

„Regulamin i warunki zawieranych umów były dla nabywców na tyle skomplikowane, że utwierdzały ich w przekonaniu, że dokonują kupna towaru, a nie najmu. Czynność ta była jednak księgowana jako wynajem i firma nie odprowadzała podatku VAT.”

W styczniu przeprowadzono z tego tytułu przeszukań w 6 lokalizacjach na terenie województw wielkopolskiego i dolnośląskiego, w tym siedziby podejrzanego podmiotu, zabezpieczając dokumentację księgową oraz blokując na koncie firmy ok. 3,4 mln zł na poczet niezapłaconych podatków.

Szef firmy aresztowany

Działalność nie określonej przez gov.pl  z nazwy firmy, naraziła Skarb Państwa na straty w wysokości blisko 40 mln zł. W toku śledztwa Prokuratura Regionalna w Poznaniu wydała polecenie aresztowania prezesa przedsiębiorstwa. Funkcjonariusze ABW dokonali zatrzymania 21 kwietnia. Szef firmy usłyszał zarzuty prania brudnych pieniędzy i przestępstw karno-skarbowych.

Filozofia działania polegająca na „wynajmowaniu” elektroniki celem uniknięcia podatku VAT od sprzedaży wydaje się nie być pomysłem jednego człowieka – w Polsce z powodu podobnych działań praktycznie przestał działać sklep BestcenaDziałający na podobnych zasadach Dragonist wciąż utrzymuje swoją stronę, choć produktów kupić się nie da.

Sklep Bestcena wynajmował smartfony, bo chciał być inny niż wszyscy i iść z duchem czasu (oficjalne oświadczenie)

źródło: gov.pl