Nie będzie zgody Apple z Qualcommem. „Przygotowujemy się do procesu sądowego”

W przeszłości Apple korzystało w iPhone’ach z modemów Qualcomma. Problemy zaczęły się, gdy gigant z Cupertino zaczął szukać alternatywnych dostawców modułów łączności komórkowej. Kiedy w smartfonach firmy pojawiły się podzespoły Intela, a Qualcomm poszedł w odstawkę, rozpoczęły się oskarżenia – głownie ze strony producenta układów mobilnych. Podobno Apple jest winne Qualcommowi kilka miliardów dolarów, których wcale nie zamierza zapłacić. 

Kontakty Apple z Qualcommem od dłuższego czasu są napięte. Mimo tego, że Apple współpracowało z Qualcommem, nie powstrzymało to prawników wynajętych przez Cupertino przed złożeniem pozwu przeciwko gigantowi z San Diego. Zdaniem Apple, producent chipów nie miał prawa wymagać w umowie, żeby opłata licencyjna za wykorzystywanie modemów była pobierana w formie procentu od sprzedaży każdej sztuki smartfona. Za szkody, które z tego tytułu poniosła firma, Apple żąda od Qualcomma 1 miliarda dolarów.

Reklama

Mimo tego gigant z Cupertino przez jakiś czas wywiązywał się z takich warunków umowy. I teraz, zdaniem Qualcomma, jest winien 7 miliardów dolarów z tytułu zaległych licencji.

Sprawa będzie rozpatrywana na początku przyszłego roku i już budzi kontrowersje. W lipcu dyrektor generalny Qualcomma zapewniał, że prowadzone są rozmowy, mające na celu rozstrzygnięcie sporu. W tym samym miesiącu firma rzekomo otrzymała od Apple 500 milionów dolarów, które określono jako „dowód szczerych intencji” najdroższego przedsiębiorstwa technologicznego na świecie. Oprócz tego, Qualcomm spodziewa się dostać kolejne 200 milionów dolarów, na podobnej zasadzie.

Problem w tym, że zdaniem osób zaznajomionych ze sprawą, Apple nie prowadzi z Qualcommem żadnych rozmów w sprawie sporu. Zatem zapewne jest zdania, że zapłaciło za licencje tyle, ile trzeba i nie widzi sensu w dalszym drążeniu tematu. Źródła wspominają, że Apple nie zamierza polubownie zakończyć sprawy, a jedynie przygotowuje się do procesu.

Jakkolwiek zakończy się ta historia, a raczej stanie się to nieprędko, efektem będzie jakaś potężna kara finansowa dla jednej ze stron. Pytanie tylko, z czyjego konta odpisze się wkrótce tych kilka zer.

https://www.tabletowo.pl/2018/09/26/qualcomm-apple-kradziez-tajemnic-intel/

źródło: GizChina, Gadgets360