szybka ładowarka USB-C 18 W (fot. Apple)

Tą ładowarką szybko naładujesz swojego iPhone’a, ale pod warunkiem, że słono za nią zapłacisz

Apple przy każdej okazji szczyci się, że dostarcza swoim klientom najlepsze rozwiązania. Szkoda tylko, że zapomina przy okazji zapewnić im odpowiednich akcesoriów, ponieważ te dodawane w pudełku to w wielu przypadkach mało śmieszny żart. Producent jest jednak „wspaniałomyślny” i od teraz pozwoli dokupić właścicielom iPhone’ów nieco tańszą, szybką ładowarkę.

Producenci dwoją się i troją, aby możliwie jak najbardziej wydłużyć czas pracy smartfonów, lecz średnio i tak wytrzymują one na jednym ładowaniu od jednego do maksymalnie dwóch dni (aczkolwiek średnia to tak mniej więcej półtora dnia). To dość spora niedogodność, dlatego – aby nieco „umilić” konieczność niemal codziennego podpinania urządzenia do ładowarki – jednocześnie udoskonalają technologię szybkiego ładowania, która skraca czas potrzebny do uzupełnienia energii w akumulatorze.

Szybkie ładowanie w iPhone’ach

iPhone’y także ją wspierają, tylko w przeciwieństwie do swoich konkurentów, Apple nie dodaje w zestawie sprzedażowym odpowiedniej ładowarki, a jedynie zasilacz, który jest w stanie dostarczać prąd o napięciu 5 V i natężeniu 1 A. Można by było to zrozumieć, gdyby smartfony koncernu Cupertino kosztowały kilkadziesiąt procent mniej, ale nie w sytuacji, w której za najtańszy model trzeba zapłacić ponad 3000 złotych!

A w przypadku najdroższych brak szybkiej ładowarki to już po prostu – cytując klasyka – śmiech na sali. Aby bowiem naładować od 0% do 100% akumulator w iPhonie X, trzeba podpiąć smartfon do ładowarki na – uwaga – bite trzy godziny (!), pomimo że ma on baterię o pojemności zaledwie 2716 mAh.

Oczywiście właściciele iPhone’ów od dawna mogą szybko ładować swoje smartfony, ale tylko pod warunkiem, że wyposażyli się w ładowarkę 29 W/30 W do MacBooka lub iPada lub mieli taką, ponieważ posiadają już ww. urządzenia. W przypadku specjalnego zakupu był to jednak spory wydatek, gdyż zasilacz ten kosztuje w sklepie Apple aż 229 złotych!

Szybka ładowarka do iPhone’ów

I chociaż wspomniana ładowarka jest kompatybilna z iPhonem 8, iPhonem 8 Plus, iPhonem X, iPhonem XS, iPhonem XS MaxiPhonem XR, to wydanie ponad 200 złotych nie jest specjalnie kuszącą wizją. Apple właśnie jednak zrobiło ukłon (jeśli w ogóle tak można to nazwać) w stronę posiadaczy ww. modeli i wprowadziło do sprzedaży zasilacz o mocy 18 W, który kosztuje 149 złotych, czyli aż 80 złotych mniej.

Jest jednak jeden haczyk: wraz z ładowarką trzeba od razu dokupić kabel z jednej strony zakończony złączem USB-C, a z drugiej złączem Lightining. W oficjalnym sklepie jednometrowy kosztuje 99 złotych, natomiast dwumetrowy 169 złotych. W sumie więc należy zapłacić od 248 do nawet 318 złotych.

Czy opłaca się kupić szybką ładowarkę Apple do iPhone’a?

Tak, jeżeli ktoś koniecznie chce używać oryginalnych akcesoriów. W pozostałych przypadkach warto rozejrzeć się za tańszymi alternatywami, ale tylko renomowanych marek. Przed zakupem koniecznie też trzeba dokładnie zapoznać się z opisem i upewnić się, że faktycznie będzie ona szybko ładowała iPhone’a, gdyż musi ona wspierać standard PD.

Źródło: Apple