Apple Pay wreszcie zawita do Polski! Prawdopodobnie w drugim kwartale 2018 roku | Tabletowo.pl

Apple Pay wreszcie zawita do Polski! Prawdopodobnie w drugim kwartale 2018 roku

Dołącz do dyskusji 0

Redaktor naczelny serwisu cashless.pl z samego rana podzielił się z nami długo wyczekiwanymi wieściami. Co prawda nie są one oficjalnie potwierdzone, ale kilka niezależnych i godnych zaufania źródeł wskazuje drugi kwartał przyszłego roku jako okres, w którym w Polsce pojawi się możliwość dokonywania transakcji przez Apple Pay.

Jak raczej wiadomo, to nie polskie banki mają problemy z wdrożeniem technologii potrzebnej do uruchomienia Apple Pay w Polsce. Z powodzeniem jest ona wykorzystywana przy płatnościach HCE i Android Pay, obecnych na naszym rynku od długich miesięcy (Android Pay niedawno stuknął rok, a HCE jest jeszcze starsze). Przynajmniej kilka banków dałoby radę wdrożyć dość szybko Apple Pay w Polsce…

I okazuje się, że w tej sprawie już toczą się rozmowy. Z wiadomości pochodzących z nieoficjalnych źródeł wynika, że w grudniu działające w Polsce banki otrzymały od Apple propozycję udostępnienia swoim klientom możliwości korzystania ze standardu Apple Pay.

Co ciekawe, podobno niektóre banki odrzuciły ofertę giganta z Cupertino, jednak pięć z nich postanowiło podjąć temat. Plotki mówią m. in. o Aliorze, BZ WBK mBanku. Przedstawicielstwo banków na razie milczy o na ten temat. Zapewne nikt nie chce przedwcześnie „wystrzelić” z informacją, zwłaszcza, że zapewne na razie jest ona tajna.

Powodem, dla którego niektóre banki działające w Polsce wcale nie starają się o obsługę Apple Pay jest fakt, że Apple pobiera prowizję od każdej płatności wykonanej w tej technologii. To znaczy: prowizję od płatności kartą zawsze pobiera bank (to zwykle jest symboliczne 0,2-0,3 proc.), ale w wypadku obsługi Apple Pay, bank będzie musiał z tej niewielkiej kwoty odliczyć jeszcze profit dla giganta z Cupertino. Niektórym operatorom finansowym to zapewne nie w smak, zwłaszcza, że takie Google za korzystanie z Android Pay nie woła sobie nawet złamanego grosza.

Jeśli rozmowy Apple z bankami przebiegną gładko, można spodziewać się wdrożenia Apple Pay w Polsce w drugim kwartale 2018 roku. Jeśli jednak negocjacje się przedłużą, usługa może wejść na rynek dopiero na początku roku 2019. Jakkolwiek będzie, Apple Pay zawita do Polski. W końcu.

źródło: cashless.pl
zdj. tytułowe: Mybloodtypeiscoffee

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona