Ważne

Właśnie mija rok, odkąd Android Pay jest dostępny w Polsce

W ostatni piątek, 17 listopada 2017 roku, minął dokładnie rok od startu Android Pay w Polsce. Usługa niewątpliwie odniosła sukces w naszym kraju, chociaż przed Google jeszcze dużo wysiłku i pracy, aby rozpowszechnić ją na masową skalę. Mimo wszystko przez ostatni rok i tak dużo się wydarzyło.

Przyznaję, że początkowo do Android Pay osobiście podchodziłem raczej jako do kolejnej ciekawostki, o której zaraz i tak zapomnę. Google postarało się jednak, aby zaczęło z niej korzystać coraz więcej osób. Mnie osobiście przekonała do tego promocja, dzięki której za samo zarejestrowanie karty w usłudze dostawało się bon o wartości 20 złotych do wykorzystania w sieci sklepów Żabka i Freshmarket (żeby było śmieszniej, nie wykorzystałem go, ponieważ stracił ważność wcześniej niż w końcu się wybrałem, aby go zrealizować – moja strata).

Początkowo z Android Pay mogli korzystać wyłącznie klienci trzech banków: Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe oraz BZ WBK. W kolejnych miesiącach do tego grona dołączały jednak kolejne: Nest Bank (marzec 2017), mBank (kwiecień 2017), Orange Finanse, Eurobank (czerwiec 2017), BNP Paribas (wrzesień 2017) i Getin Bank (listopad 2017). W dodatku obsługa Android Pay pojawiła się także w aplikacjach Uber (luty 2017), Allegro (marzec 2017), iTaxi, Pyszne.pl (czerwiec 2017) i SkyCash (wrzesień 2017).

Google zapewnia, że wkrótce z Android Pay będą mogli korzystać klienci również innych banków. Nie można też zapominać, że co chwilę pojawiają się nowe promocje, które mają zachęcić już upoważnionych do rozpoczęcia przygody z tą usługą. Aktualnie są one dostępne w Alior Banku, Orange Finanse, BZ WBK i Allegro (szczegóły na temat każdej z nich znajdziecie pod linkami). Do tego obecnie w aplikacji Android Pay można zbierać wirtualne figurki superbohaterów z filmu Liga Sprawiedliwości – wystarczy płacić smartfonem.

Rok Android Pay w Polsce (fot. Google)

Źródło: Google (dzięki @Dritone za linka!)

Komentarze

 • LuckyOne

  Brakuje opcji: korzystam już wcześciej z HCE.

 • bLd

  To fałszywa informacja. Nie trzeba odblokowywać ekranu (PINem, wzorkiem czy odciskiem). Wystarczy by ekran był wybudzony. Bez odblokowywania można zapłacić nawet powyżej 50zł, chyba nie ma żadnych ograniczeń w tej kwestii. Jedynym zabezpieczeniem jest tutaj PIN karty, tak jak w normalnej karcie z funkcją zbliżeniową.

  • Linkyop

   Co za bzdura. Nie można płacić nawet <50 zł bez odblokowania telefonu. Na dodatek to jest oficjalna strona aplikacji.

   • bLd

    Sprawdzałeś? Bo ja tak. Nie raz płaciłem bez odblokowywania telefonu i jeszcze własnie specjalnie sprawdzałem, czy bez odblokowania da się płacić powyżej 50zł. Jak się okazało, kwota nie ma znaczenia. Ekran wystarczy wybudzić i zablokowany przyłożyć do terminala. I wiem, że to oficjalna strona aplikacji, co nie znaczy, że nie może zawierać błędu. Mógłbym Ci filmik nagrać, ale szybciej będzie jak sam sprawdzisz.

    • Linkyop

     To tak jak ja. Terminal zwraca informacje o komunikacie na telefonie, a na telefonie wyświetla się informacja, aby odblokować telefon przed płatnością.

     • bLd

      Ciekawe, jeszcze takiego czegoś nie widziałem, a jak mówię, wiele raz płaciłem z zablokowanym ekranem. Spróbuję dziś nagrać filmik i Ci pokażę. :)

     • Krzysztof Lewiński

      tak można było płacić a aplikacją MyWallet – ale sprzwdzę co opisujesz bo aż dziwne to troszkę że tylko wystarczy wybudzić ekran. Tym bardziej że przy instalacji żąda zabezpieczenia ekranu jeśli takowego nie było.

     • Krzysiek

      Mam tak samo ale pojawiło się to niedawno , wcześniej nie musiałem odblokowywać telefonu po przyłożeniu do terminala. Podejrzewam aktualizację mBanku bo przy płatnościach zbliżeniowych nie trzeba mieć zainstalowanego AP

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona