Apple iPhone
(fot. pixabay.com)

Apple Pay może znaleźć się na celowniku Komisji Europejskiej

Niewykluczone, że prawnicy Apple niebawem będą musieli tłumaczyć się przed Komisją Europejską. Wszystko przez sposób działania Apple Pay.

Reklama

Jedyna słuszna metoda płatności

Raport dostarczony przez MLex, wskazuje, że Apple Play zainteresował unijnych śledczych zajmujących się prawem antymonopolowym. Mieli oni zwrócić się do firm płatniczych, aby przedstawiły opinię na temat technologii stosowanej przez Apple.

Reklama

Warto zauważyć, że firma Tima Cooka rygorystycznie podchodzi do wielu elementów wykorzystywanych podczas płatności zbliżeniowych. Chociażby moduł NFC wciąż jest zamknięty dla wielu zewnętrznych aplikacji.

Płatności mobilne podbijają polski rynek

Apple wcześniej już wyjaśniało, że ograniczony NFC ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa i prywatności. Dzięki temu, właściciele iPhone’ów mogą liczyć na wysoką poufność wrażliwych danych bankowych. Niestety, sprawia to, że wybrane aplikacje są bardziej ubogie względem ich odpowiedników z Androida. Ponadto, korzystanie z kart płatniczych możliwe jest wyłącznie w ramach wirtualnego portfela Apple.

Kolejną cechą Apple Pay, która może zainteresować unijnych regulatorów, jest sposób promowania tego rozwiązania w urządzeniach z Cupertino. Płatności Apple pojawiają się wśród opcji, które podsuwane są użytkownikowi podczas początkowej konfiguracji iPhone’a. Można odnieść wrażenie, że właściciel iUrządzenia jest dość agresywnie zachęcany do rozpoczęcia korzystania z Apple Pay.

Niekoniecznie doczekamy się zmian

Obecnie śledczy wyłącznie analizują możliwe antykonkurencyjne praktyki i inne nadużycia w usłudze Apple Pay. Organ regulacyjny nie ogłosił oficjalnego rozpoczęcia dochodzenia, a także nie podał listy skarg.

Cały proces jest jeszcze na wczesnym etapie. Co więcej, możliwe, że nigdy z niego nie wyjdzie i wkrótce zostanie wycofany. Komisja musi bowiem otrzymać wystarczające dowody, aby oficjalnie rozpocząć dochodzenie przeciwko Apple, które to mogłoby skończyć się karą dla firmy z Cupertino.

Ponadto, nawet jeśli proces ruszy, to Apple zrobi wszystko, aby zachować pełną kontrolę nad swoją usługą. Z pewnością będzie bronić Apple Pay podkreślając, że wykorzystywane mechanizmy mają na celu poprawę jakości i bezpieczeństwa. Firma podobne podejście stosuje w przypadku innych rozwiązań i nic nie wskazuje, aby w tej kwestii miało się coś zmienić.

Polecamy również:

Rachunki w T-Mobile uregulujecie teraz także za pośrednictwem Google Pay

źródło: 9to5Mac, MLex

Reklama