MacBook Pro 2016 (fot. pixabay.com)

Nowe MacBooki z ekranami OLED? Dostawcą ma być Samsung

Apple w tym tygodniu zaprezentował nowe MacBooki. Nie mamy jednak do czynienia z dużymi zmianami – modele Pro z paskiem Touch Bar doczekały się tylko odświeżenia, które przyniosło wyższą wydajność i podobno już wytrzymałą klawiaturę motylkową. Na większe nowości będziemy musieli jeszcze trochę poczekać – zupełnie nowe MacBooki dopiero powstają w Cupertino.

Apple pracuje nad nowymi MacBookami Pro

Wcześniejsze informacje wskazują większy zestaw nowości w nadchodzących laptopach Apple. Firma ma bowiem pracować nad odświeżeniem wzornictwa, które zostało wprowadzone w 2016 roku wraz z pierwszymi modelami Pro pozbawionymi większości złączy.

Reklama

Nowy Pro ma zostać wyposażony w 16,5-calowy wyświetlacz i najpewniej będzie skierowany dla bardziej wymagających użytkowników. Niewykluczone, że większy ekran zostanie otoczony smuklejszymi ramkami niż te stosowane w obecnych modelach. Odchudzanie ramek przełożyłoby się oczywiście na mniejsze rozmiary całej konstrukcji.

Nowe wzornictwo to także nowy wyświetlacz?

Jak przed chwilą wspomniałem, firma Tima Cooka ma wprowadzić MacBooka Pro z nowym wyglądem i większą przekątną ekranu. Możliwe, że zmieni się nie tylko rozmiar wyświetlacza, ale także stosowana technologia.

Serwis AppleInsider, powołując się na południowokoreańskie źródła, informuje o planach zastosowania wyświetlacza OLED w MacBookach. Dostawcą paneli ma być Samsung, który produkuje już ekrany do iPhone’a X. Co więcej, wyświetlacz OLED ma trafić również do 11-calowego iPada Pro.

Oto nowe MacBooki Pro. Topowy model z ośmiordzeniowym procesorem Intela

Ekrany MacBooków Pro mają być tworzone z użyciem metody produkcji Thin Film Encapsulation (TFE). Rozwiązanie, stosowane już przy elastycznych panelach OLED, ma umożliwić zaprojektowanie cieńszych ekranów. Apple może tutaj obrać dwie ścieżki – szczuplejsze MacBooki i iPady lub wykorzystanie dodatkowej przestrzeni, np. na wydajniejszy układ chłodzenia lub nieznacznie pojemniejszy akumulator.

Co ciekawe, Samsung miał podobno wysłać do Apple również testowe składane wyświetlacze. Według nieoficjalnych informacji Koreańczycy chcą być głównym dostawcą ekranów do ewentualnego składanego iPhone’a lub iPada.

OLED, a później mini LED?

Ming-Chi Kuo, któremu zawdzięczamy sporo sprawdzonych przecieków o produktach Apple, twierdzi, że w 2020 lub 2021 roku zadebiutuje MacBook z ekranem mini LED. Firma Tima Cooka ma być zainteresowana tą technologią produkcji wyświetlaczy, która po laptopach ma znaleźć zastosowanie także w iPadach. Czyżby ta premiera została opóźniona i za rok zobaczymy jednak laptopa z OLED-em? Niestety, obecnie znamy za mało informacji, aby wskazać plany Apple.

źródło: AppleInsider