(fot. pexels.com)

Nie tylko iPhone’y – modemy 5G pojawią się również w MacBookach

Obsługa technologii 5G może być jedną z głównych nowości w przyszłorocznych produktach Apple. Co ciekawe, ma się ona pojawić nie tylko w iPhone’ach, ale również w laptopach z Cupertino.

Reklama

Analityk Ming-Chi Kuo, który dostarczył już wiele sprawdzonych informacji o produktach Apple twierdzi, że wszystkie przyszłoroczne iPhone’y pozwolą na korzystanie z możliwości sieci 5G. To właśnie 5G będzie jedną z głównych zalet mających napędzić sprzedaż smartfonów Apple, które ostatnio nie radzą sobie tak dobrze, jakby tego chciał Tim Cook.

Z kolei według serwisu DigiTimes, który opiera swoje informacje na podstawie danych z łańcucha dostaw, Apple ma wprowadzić 5G także do MacBooków. Pierwsze laptopy z logo nadgryzionego jabłka, które połączenie z internetem będą realizować bez konieczności używania modułu Wi-Fi, mają pojawić się w 2020 roku. Niewykluczone, że do podjęcia tej decyzji przyczyniło się wykupienie działu Intela zajmującego się modemami 5G.

Firma z Cupertino nie będzie jedynym producentem laptopów, który postawi na wdrożenie modułów 5G. Jeszcze przez MacBookami, obsługa 5G ma trafić do urządzeń Lenovo, HP i Della. Wymieniona trójka pierwsze laptopy ma przedstawić przed końcem tego roku.

MacBook z LTE – patent Apple. (fot. MacRumors)

MacBooki 5G, mimo iż zostaną wprowadzone kilka miesięcy później niż laptopy konkurencji, mają zapewnić zauważalnie wyższą wydajność połączenia. Firma z Cupertino ma to osiągnąć dzięki zastosowaniu odpowiedniej ceramicznej płytki antenowej, która kosztuje nawet 6 razy więcej niż zwykła. Kolejne spore koszta związane z wdrożeniem 5G mają dotyczyć liczby zastosowanych anten, których będzie więcej niż w nowym iPhonie, a to ze względu na metalową obudowę MacBooków.

Wprowadzenie MacBooków zapewniających łączność z siecią komórkową nie jest zupełnie nowym pomysłem w Cupertino. Apple już wcześniej rozważało zastosowanie modułu 3G, który w 2008 roku miał znaleźć się w MacBooku Air. Finalnie jednak zrezygnowano z tego pomysłu.

Trzeba przyznać, że MacBooki z 5G zapowiadają się całkiem interesująco. Niestety, ich cena raczej nie będzie należeć do atrakcyjnych. Już teraz laptopy Apple kosztują naprawdę sporo, a modele 5G prawdopodobnie będą jeszcze droższe. Ponadto, należy mieć na uwadze, że najpewniej obsługa sieci komórkowej nie stanie się standardem w MacBookach – laptopy 5G pojawią się w ofercie obok wersji Wi-Fi.

Polecamy również:

Apple sięgnie po mechanizm nożycowy, aby zażegnać problem z klawiaturami w MacBookach

źródło: MacRumors, DigiTimes