procesor Apple M1 Ultra processor
Apple M1 Ultra

Procesor Apple M2 napędzi komputery „z jabłkiem” jeszcze w tym roku?

Procesor Apple M1 jest zdecydowanie jednym z najbardziej udanych wynalazków producenta z Cupertino ostatnich lat. Cała seria układów umożliwiła firmie wykonanie bardzo ważnego kroku – oduzależnienia się od Intela, którego procesory trafiały przez kilkanaście lat do komputerów „z jabłkiem”. Po udanym debiucie pierwszej generacji, układów czas na drugą – Apple M2, która ma napędzić komputery Apple jeszcze w tym roku.

Reklama

Apple M2 napędzi całą gamę urządzeń producenta

Apple podobno pracuje nad dziewięcioma nowymi urządzeniami z serii Mac, które będą napędzane przez nadchodzący czip Apple M2, a raczej określony układ z serii. Tak jak w przypadku obecnej generacji, w rodzinę M2 będzie wchodziło kilka mikroukładów – od najbardziej podstawowych, aż po ultrawydajne, bardziej energożerne jednostki.

W portfolio producenta wejdzie zatem cała gamma nowych urządzeń. Najbardziej podstawowym urządzeniem ma być MacBook Air dostępny w wielu wariantach kolorystycznych z nową, jeszcze smuklejszą obudową i podstawowym układem Apple M2. Co więcej, znajdzie się tu także MacBook Pro o tej samej specyfikacji, który będzie różnił się od swojego lżejszego brata obecnością wentylatora, a co za tym idzie – grubością obudowy.

Według portalu Bloomerg firma z Cupertino odświeży propozycje z wyższych półek – MacBooki Pro w wersji 14 i 16 cali otrzymają układy Apple M2 Pro, M2 Max. Czipy trafią również do innych komputerów „z jabłkiem” – przy czym M2 Pro napędzi Mac Mini przyszłej generacji, natomiast Mac Pro według przewidywań autora otrzyma następcę M1 Ultra, czyli Apple M2 Ultra.

Co ciekawe, na liście nie ma żadnego urządzenia z serii iMac – chociaż jak wiemy, producent w ubiegłym roku wycofał zarówno 27-calową, jak i 21,5-calową wersję komputera. Osobiście najbardziej dziwi mnie to, że nie pojawiła się żadna wzmianka dotycząca Apple M2 Extreme, który miałby być high-endowym układem stworzonym z myślą o najbardziej zaawansowanych użytkownikach, wymagających topowej wydajności. Poniżej zamieszczam tabelkę z przewidywanymi specyfikacjami czipów.

ProcesorLiczba rdzeni CPULiczba rdzeni GPU
Apple M2810
M2 Pro1216
M2 Max 1232
M2 Ultra2448 lub 64
M2 Extreme4896 lub 128

Najbardziej interesujący jest fakt, że komputery Mac Pro, które wcześniej miały na pokładzie tylko procesory Intel Xeon i karty graficzne AMD Radeon Pro, wreszcie otrzymają procesory ARM. Zgodnie z informacjami Bloomerga Apple może porzucić rozwiązania firm trzecich na rzecz własnych, jednak kiedy to się wydarzy, tego nie wiemy.

Pierwsze dwa urządzenia z Apple M2 mają zostać ogłoszone jeszcze w tym roku, w ramach konferencji WWDC, która odbędzie się 6 czerwca br.