procesor Apple M1 Ultra processor
Apple M1 Ultra

Topowy procesor z serii Apple M2 będzie dużo lepszy od M1 Ultra

Kilka dni temu został zaprezentowany komputer Mac Studio, który ma na pokładzie najszybszy procesor stworzony przez Apple, czyli M1 Ultra. Jak się okazuje, nadchodzącą seria układów dla komputerów osobistych giganta technologicznego z Cupertino będzie jeszcze bardziej zaawansowana, a topowy czip Apple M2 Extreme będzie co najmniej 2 razy szybszy od obecnego flagowca.

Najmocniejszy układ z serii Apple M2 z ogromną liczbą rdzeni

Apple powoli buduje swoje procesorowe imperium. Pierwszy układ z serii M1 cechował się wysoką energooszczędnością – był stworzone stricte pod najmniej zaawansowane urządzenia z portfolio producenta – MacBooki Air czy iPady. Ma na pokładzie 8 rdzeni fizycznych procesora oraz 8 lub 7-rdzeniowy układ graficzny.

procesor Apple M1 Ultra processor
Apple M1 Ultra

Nieco później zadebiutowały M1 Pro i M1 Max z 10 rdzeniami CPU i maksymalnie 32-rdzeniowym GPU. Natomiast ostatni, najnowszy układ M1 Ultra obejmuje 20 rdzenie procesora i 64 rdzenie GPU. Jest to zdecydowanie najpotężniejszy mikroukład producenta, który może konkurować ze stacją roboczą wyposażoną w AMD Threadripper 3990X i RTX-a 3080.

Najnowsze informacje sugerują, że nadchodzący flagowy Apple M2 Extreme będzie zapewniał jeszcze większą moc obliczeniową, za sprawą dodatkowych rdzeni. Ten ma składać się z 48 rdzeni CPU i 96 lub 128 rdzeni GPU. Możemy zatem oczekiwać, że procesor będzie co najmniej dwa razy wydajniejszy, niż M1 Ultra – to właściwie dwa takie układy połączony w jeden, z dodatkowymi 8 rdzeniami CPU.

Łączenie kolejnych to czipów w jeden, Apple nazywa technologią UltraFusion, która ma ułatwiać proces tworzenia procesorów. Co ciekawe, czipy z serii Apple M2 będą wyposażone w rdzenie nowego typu, które będą jeszcze bardziej wydajne – wytworzone w wydajnościowej mikroarchitekturze Avalanche i energooszczędnej Blizzard. Znamy je z mobilnych układów Apple A15. Rodzina Apple M1 wykorzystywała rdzenie Firestorm i Icestorm, które pojawiły się w Apple A14.

W skład serii Apple M2 wejdą cztery procesory, które będą następcami obecnie znanych konstrukcji. Chodzi o układy:

  • M2 Ultra (24 rdzenie CPU, 48/64 GPU),
  • M2 Max z 12 rdzeniami CPU i 32 GPU,
  • M2 Pro z 12 jednostkami CPU, 16 GPU
  • oraz podstawowy Apple M2 z 8 rdzeniami CPU i 10 GPU na pokładzie.