(fot. Apple)

Pierwsze złośliwe oprogramowanie już gotowe na Maki z układem Apple M1

Coraz więcej twórców jest zainteresowanych wydaniem natywnego oprogramowania na nowe komputery z procesorami Apple M1. Niestety, dotyczy to także osób rozwijających malware.

Reklama

Nowe Maki z dostosowanym złośliwym oprogramowaniem

Obecnie lista komputerów z Cupertino, które wyposażone są w autorski układ ARM, jest dość krótka. Mamy MacBooka Pro, MacBooka Air, a także Maka mini. Mimo to, wielu twórców już dostosowuje swoje oprogramowanie, aby lepiej wykorzystywało potencjał Apple M1. Nie powinno to dziwić, bowiem firma Tima Cooka zapowiedziała, że w ciągu najbliższych dwóch lat zamierza całkowicie zrezygnować z procesorów Intela.

Niestety, nie zawsze możemy mówić o dobrych informacjach w kwestii rozszerzenia listy dostępnego oprogramowania. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Patricka Wardle, badacza bezpieczeństwa specjalizującego się w Makach, dostępne jest już pierwsze natywne złośliwe oprogramowanie na komputery z procesorem Apple M1.

Złośliwe oprogramowanie na Maki z Apple M1.
GoSearch22.app (fot. Objective-See)

Mamy do czynienia z rozszerzeniem do przeglądarki Safari, które należy zaliczyć do kategorii adware. Co ciekawe, pierwotnie zostało one wydane na Maki z Intelem, ale jego twórcy dostosowali kod do układów Apple M1. Zadaniem oprogramowania o nazwie GoSearch22 jest gromadzenie danych użytkownika, a także wyświetlanie dużej liczby reklam, wśród których znajdują się wyskakujące okienka z linkami do różnych złośliwych witryn.

Wspomniany Patrick Wardle dodał, że aktualnie skanery antywirusowe nie są dostosowane do sprawnego wykrywania malware na Makach z procesorami ARM. Pojawią się problemy z analizowaniem zmienionych plików, a sygnatury wirusów nie są jeszcze w odpowiednim stopniu znane.

Rozszerzenie GoSearch22 nie wydaje się być wyjątkowo niebezpieczne, ale należy mieć na uwadze, że to dopiero początek rozwijania malware na układy Apple M1. Z czasem szkodliwego oprogramowania będzie przybywać i nie zabraknie tutaj programów, które będą mogły wyrządzić spore straty. Warto dodać, że badacze z firmy Red Canary odkryli też inne typy natywnego złośliwego oprogramowania, które są obecnie badane.

Apple M1X – wydajniejsza wersja procesora dla Maków

Apple M1 w wielu zadaniach sprawdza się lepiej od wcześniej stosowanych układów Intela. To jak najbardziej wydajny procesor, który dodatkowo zadowala się niskim poborem energii. Niekoniecznie jednak nadaje się on do zadań wymagających większej mocy obliczeniowej.

Wraz z mocniejszymi MacBookami Pro, a także iMakami, Apple powinno wprowadzić wydajniejszy procesor. Obecne znany jest on pod nazwą Apple M1X i właśnie poznaliśmy kilka nieoficjalnych szczegółów na jego temat.

Apple M1
Apple M1 (fot. Apple)

Jeśli wierzyć udostępnionym informacjom, to Apple M1X będzie miał 12 rdzeni, więc o 4 więcej niż model M1. Maksymalna częstotliwość taktowania ma wynosić 3,2 GHz. Do tego dojdzie 16-rdzeniowe GPU, a całość zostanie wykonana w technologii 5 nm.

Układ M1X powinien zadebiutować już w tym roku, wraz z nowymi komputerami Apple. Wysoce prawdopodobne, że okaże się godnym rywalem dla mocniejszych procesorów Intela.