Apple iPhone 13

Zwiększyła się szansa, że twój następny iPhone będzie wyprodukowany w Indiach, a nie w Chinach

Apple to ogromne przedsiębiorstwo, zarabiające rokrocznie kolosalne pieniądze. Każde usprawnienie produkcji, każdy drobiazg konstrukcyjny w urządzeniach, każda zmiana podatkowa w krajach ma realny wpływ na przychody giganta z Cupertino. Dlatego podjęto ważne decyzje.

Reklama

iPhone 13 – nie tylko z Chin

Smartfony Apple produkowane są głównie przez partnerów Apple, którzy korzystają z ogromnych fabryk na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. W ostatnich latach gigant z Cupertino coraz częściej korzystał z pomocy ośrodków produkcyjnych zlokalizowanych w Indiach. Okazuje się, że teraz smartfony z serii iPhone 13 będą składane także tam – głównie w fabryce Foxconna w hinduskim Chennai.

Chcieć iPhone 13 to jedno, ale kupić - to dopiero jest wyzwanie
iPhone 13 (fot. Tabletowo.pl)

Obecnie Apple produkuje w Indiach kilka modeli smartfonów. Z taśm produkcyjnych wykonawców takich jak Foxconn i Wistron schodzą iPhone’y 11, iPhone’y 12 i – jako nowa opcja – iPhone’y 13. Pegatron będzie tam składał iPhone’a 12 i nowego iPhone’a SE. Doprowadziło to do ciekawej sytuacji, w której iPhone’y Pro produkowane są głównie w Chinach, a podstawowe wersje smartfonów składane są w Indiach.

Skąd takie decyzje Apple? W tej branży nikt nie kieruje się sentymentami. Produkcja urządzeń, która idzie w miliony musi być opłacalna. Jeśli pojawiają się możliwości zaoszczędzenia choć części środków, firmy starają się robić to bardzo szybko.

W Indiach od lat funkcjonuje interesująca inicjatywa rządowa Made in India. Umożliwia ona całkiem korzystne opodatkowanie dla firm, które skoncentrują swoje działania w kraju i będą przeznaczać określoną część produkcji technologicznej na lokalne rynki. Z jednej strony tworzy to miejsce dla rozwoju dużych koncernów, a z drugiej, umożliwia zatrudnianie miejscowej ludności i pobudza gospodarkę.

Apple produkuje iPhone’y w Indiach od 2017 roku. Pierwszym modelem iPhone’a, który pochodził z linii produkcyjnych z tego kraju, był iPhone SE.