iPhone XR
iPhone XR (fot. Miłosz Starzewski/Tabletowo.pl)

Apple udostępnia iOS 13.1.2, zawierające kolejne poprawki. Co trzy dni aktualizacja

Ja tylko żartowałem, że kolejna aktualizacja iOS 13 trafi do nas we wtorek lub środę. Okazało się jednak, że Apple na moim poczuciu humoru się nie zna (lub, co bardziej prawdopodobne, nie jest świadome mojego istnienia) i zaplanowało wydanie kolejnych poprawek systemu już dziś.

Pokrótce przedstawię Wam kalendarz ostatnich aktualizacji iOS 13, bo ten serial zaczyna mieć już dobrych kilka odcinków:

  • 19 września – wydanie iOS 13
  • 24 września – wydanie iOS 13.1
  • 27 września – wydanie iOS 13.1.1
  • 30 września – wydanie iOS 13.1.2

Jak widać, Apple ma naprawdę dobre tempo w odnajdywaniu błędów i luk w swoim oprogramowaniu, i szybko na nie reaguje. Średnio co 3-4 dni właściciele kompatybilnych iPhone’ów mogą liczyć na pojawienie się kolejnego komunikatu o dostępnej aktualizacji do pobrania. Z jednej strony taka dbałość o bezpieczny i pozbawiony luk system, to coś, za co powinno się Apple pochwalić. Z drugiej strony jednak, nie przypominam sobie, żeby w ubiegłym roku producent ten tak często wydawał poprawki do iOS 12, jak teraz.

iOS 13.1.2 – co się zmieniło?

Ponad 100-megabajtowa aktualizacja nie powinna wnosić zbyt wielu modyfikacji do systemu. Wszak są to przede wszystkim usprawnienia i paczki naprawcze, likwidujące błędy i łatające pomniejsze luki. Na liście zmian, publikowanej przez Apple, znajdujemy:

  • naprawienie błędu polegającego na ciągłym wyświetlaniu pasku postępu po zakończeniu wykonywania kopii zapasowej w iCloud
  • naprawienie błędów niepracującego aparatu
  • rozwiązanie problemu z nieuruchamiającą się lampą błyskową/latarką
  • naprawienie błędu skutkującego utratą danych kalibracji ekranu
  • naprawienie usterki polegającej na niemożności uruchomienia Skrótów z HomePoda
  • zlikwidowanie błędu powodującego rozłączanie się modułu Bluetooth z niektórymi samochodami

Jak widać, lista jest dość krótka i zapewne kolejne poprawki będą wydawane już nieco rzadziej. Tak się przynajmniej wydaje, skoro większość problemów z nowym systemem zostało już rozwiązanych. No, chyba, że za dwa-trzy dni właścicieli iPhone’ów znów czekać będzie do pobrania kolejna paczka aktualizacyjna.

Oprócz tego aktualizacja trafiła dziś także do użytkowników watchOS oraz aplikacji iWork.

Dla porównania, w ostatnich dniach Google wydało dla smartfonów Pixel tylko jedną, niewielką aktualizację.

iOS 13 – wrażenia po przejściu na ciemną stronę mocy

źródło: @Kasia, własne