Leniwiec, protezy i wafel. Apple i Google ogłaszają dodanie nowych emoji do swoich systemów

Z okazji Światowego Dnia Emoji (tak, to 17 lipca) Google oraz Apple zapowiedzieli dodanie dziesiątek nowych emoji do wykorzystania w systemach Android i iOS. Zestawy obejmują więcej konkretnych symboli przedstawiających potrawy, zwierzęta, prezentujących wykonywanie różnych czynności i wiele innych.

Nowe emoji dodawane są każdego roku do zbioru ogólnie używanych symboli przez konsorcjum Unicode. Ostatnie zapowiedzi zmian w kwestii ogólnodostępnych emoji, pochodzą z lutego tego roku.

Reklama

Różne firmy oferują własne emoji, co skutkuje nieco innymi symbolami, w zależności od tego, jakiej platformy używamy. W skrajnych wypadkach bywa, że ten sam symbol wygląda dobrze w jednym miejscu, a w drugim może kojarzyć się już nieco inaczej, ze względu na różnice w projekcie.

Nowe emoji od Google

Google zapowiedziało 65 nowych emotikon, które pojawią się wraz z Androidem Q. Pojawiły się nowe opcje uwzględniające płeć, nowe zwierzęta (takie jak wydra czy leniwiec), potrawy (w tym gofry i czosnek) i przedmioty (jak choćby bandaże, kostka lodu czy brzytwa).

Firma twierdzi, że Android Q będzie pozwalał dopasować emoji trzymającej się za ręce pary dzięki 71 wersjom tego symbolu, biorąc pod uwagę różne możliwości odcienia koloru skóry. Do dyspozycji użytkownika oddanych też zostanie 53 projektów par postaci z wieloma cechami płciowymi, aby uniknąć wzmocnienia stereotypów. Ci, którzy korzystają z Androida Q w wersji beta, mogą już uzyskać dostęp do nowych emotikon.

Nowe emoji od Apple

Apple także obiecało użytkownikom iOS-a nowe emotikony, w tym odświeżone wersje starych. Firma postarała się o opracowanie grafik zbliżonych nieco stylem do Animoji, tak by zachować pewną spójność wizualną. Według Apple, w przypadku emoji trzymającej się za ręce pary, użytkownik będzie mógł wybrać dowolny kolor skóry i połączenie płci.

Światowy Dzień Emoji – skąd się wziął i dlaczego jest nim akurat 17 lipca?

źródło: Apple dzięki Slashgear