Apple iPhone
(fot. pexels.com)

To nie żart! Apple podnosi limit i bez Wi-Fi pozwala pobrać aplikację do 200 MB

Jaki masz miesięczny pakiet danych w telefonie? Prawdopodobnie 5 GB lub więcej. No cóż, najwidoczniej w Cupertino wciąż żyją w 2010 roku. Apple zdecydował się zwiększyć limit pobierania aplikacji z App Store przy użyciu sieci komórkowej. Teraz użytkownicy iPhone’ów i iPadów, zamiast wcześniejszych 150 MB, mogą pobrać aplikację ważącą do 200 MB.

App Store i śmieszne ograniczenie

Jeśli korzystamy z urządzenia z iOS, to w 2019 roku wciąż musimy pamiętać o nałożonych ograniczeniach dotyczących rozmiaru pobieranych plików. Jedyny słuszny sklep, czyli App Store, pozwala ściągnąć aplikację lub grę, których rozmiar nie przekracza 200 MB. Ograniczenia występują przy korzystaniu z danych komórkowych.

No dobrze, co więc zrobić, gdy aplikacja lub gra wymaga ściągnięcia większej paczki danych? Użytkownik musi połączyć się z siecią Wi-Fi. Chcesz pobrać dużą aplikację, gdy jesteś na mieście lub wyjeździe, bo akurat jej potrzebujesz? No to szukasz dostępnej sieci Wi-Fi. Sukces! Znalazłeś połączenie Wi-Fi, to teraz ewentualne długie oczekiwanie na dokończenie całego procesu – publiczne sieci Wi-Fi dość często oferują niższą prędkość pobierania niż LTE w smartfonie.

Apple musi wreszcie usunąć limity z App Store

Mamy do czynienia z kolejnym podniesieniem limitu pobierania aplikacji. We wrześniu 2017 roku firma Tima Cooka zwiększyła ograniczenie z 100 MB do 150 MB. Po prawie dwóch latach użytkownicy mogą pobierać aplikacje ważące 200 MB. Odbywa się to stanowczo zbyt wolno.

No cóż, 200 MB to nowy limit. (fot. Tabletowo.pl)

Najlepszym rozwiązaniem byłoby po prostu pozbycie się opisywanego limitu. Apple pewnie twierdzi, że ograniczenie uchroni użytkowników od zużycia całego pakietu danych. Zrozumiałbym to 10 lat temu, ale teraz większość osób ma kilka lub kilkanaście gigabajtów do wykorzystania w każdym miesiącu. Jakikolwiek limit nie ma więc sensu, a tylko utrudnia korzystanie z iPhone’a.

Jeśli już w Cupertino tak bardzo boją się, że użytkownik pobierze zbyt dużą aplikację i zmarnuje pakiet danych, to niech domyślnie ograniczenie pozostanie. Należy jednak wreszcie wprowadzić odpowiedni przełącznik w ustawieniach, który pozwoli użytkownikowi ręcznie wyłączyć limit.

Oby tylko iOS 13 przyniósł większe zmiany

Podczas pisania tekstu natrafiłem na dość zabawny komentarz dotyczący podniesienia limitu w App Store. Jeden z internautów stwierdził, że skoro teraz Apple wprowadził nowe ograniczenie, to nie będzie miał czym pochwalić się na poniedziałkowej konferencji WWDC. Bez obaw, iOS 13 powinien przynieść ciekawszy zestaw nowości, w tym wyczekiwany systemowy ciemny motyw.

źródło: 9to5Mac