smartfon iPhone 11 smartphone

Apple udostępnia iOS 13.6 i watchOS 6.2.8. Użytkownicy dostaną wiele nowych funkcji

iOS 13 wciąż jest najnowszym, dostępnym systemem w wersji stabilnej dla właścicieli iPhone’ów. Zainteresowani mogą już testować iOS 14, lecz finalne wydanie będzie gotowe dopiero na jesień. Tymczasem użytkownicy smartfonów Apple mogą pobierać iOS 13.6, a Apple Watchy watchOS 6.2.8. Nowa wersja oprogramowania przynosi bardzo istotne nowości.

Reklama

iOS 13.6

Najnowsza aktualizacja przynosi oficjalnie funkcję, o której mówiło się już od dłuższego czasu, a mianowicie CarKey. To z pewnością ucieszy wielu użytkowników, aczkolwiek pod warunkiem, że posiadają (lub dopiero będą) obsługiwane samochody, a na razie ich lista nie jest szczególnie długa i ogranicza się wyłącznie do aut marki BMW. Na dodatek funkcję tę obsługują tylko wybrane iPhone’y.

CarKey to cyfrowy kluczyk, zapisany w iPhonie. Pozwala on zarówno otworzyć i odpalić, jak i potem zamknąć samochód. Użytkownicy będą mogli bezpiecznie go usunąć ze zgubionego urządzenia przez iCloud oraz udostępnić innej osobie za pośrednictwem aplikacji iMessage.

Ponadto CarKey zapewnia opcję personalizacji udostępnionych kluczyków – udostępniający może na przykład nałożyć ograniczenia, aby kierująca samochodem osoba nie mogła korzystać z pełni możliwości auta. Przydatnym rozwiązaniem zapewne okaże się też możliwość skorzystania z funkcji CarKey nawet do pięciu godzin od momentu, w którym iPhone z zapisanym cyfrowym kluczykiem się rozładuje.

iOS 13.6 jest dostępny także dla iPhone'a 6S z 2015 roku
iOS 13.6 jest dostępny także dla iPhone’a 6S z 2015 roku, ale bez funkcji CarKey (fot. Tomasz Szwast / Tabletowo.pl)

iOS 13.6 przynosi również nową funkcjonalność w usłudze Apple News – abonenci Apple News+ będą mogli odsłuchać wybrane, starannie wybrane przez zespół redakcyjny artykuły. Do tego pojawią się bezpłatne materiały audio, podsumowujące najważniejsze informacje dnia (dostępne mają one być także w aplikacji Podcasty).

Wraz z iOS 13.6 pojawia się również nowa funkcjonalność dotycząca aktualizacji. Użytkownicy od teraz będą mogli włączyć lub wyłączyć automatycznie pobieranie i instalowanie nowych wersji oprogramowania, a także zdecydować, kiedy ma się ten proces odbywać.

Oprócz tego, iOS 13.6 przynosi też poprawki wielu różnych błędów, które zgłaszali użytkownicy, a ponadto nową sekcję „Symptomy” w aplikacji Zdrowie (użytkownicy mogą w niej dodać m.in. kaszel, gorączkę, dreszcze czy ból gardła i ewentualnie udostępnić je do innych programów).

watchOS 6.2.8

Jeśli natomiast chodzi o watchOS 6.2.8, to w jego przypadku nowości jest właściwie jak na lekarstwo, a najważniejszą jest wsparcie dla przywoływanej już funkcji CarKey (dostępna jedynie dla posiadaczy Apple Watch series 5).