Apple dało ćwierć miliarda dolarów producentowi szkła Gorilla Glass

Co wspólnego mają Apple i Corning? Całkiem sporo, bowiem współpracują ze sobą ponad dekadę. Koncern z Cupertino już raz, w maju 2017 roku, dofinansował producenta szkła Gorilla Glass kwotą 200 milionów dolarów z funduszu Advanced Manufacturing Fund. Dziś poinformował, że przekazał na konto swojego partnera handlowego kolejną transzę, tym razem opiewającą na ćwierć miliarda dolarów.

Jak informuje Apple, „połączona inwestycja wspiera badania i rozwój firmy Corning nad najnowocześniejszymi procesami szklarskimi, sprzętem i materiałami integralnymi z dostawą urządzeń konsumenckich nowej generacji”. Nagroda, bo i takiego określenia używa koncern z Cupertino, pochodzi ze środków funduszu Advanced Manufacturing Fund, który powstał, „aby popierać i wspierać innowacyjną produkcję oraz miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji, które pomogą napędzać nową erę produkcji opartej na technologii w Stanach Zjednoczonych”.

Reklama

Do tej pory fundusz Advanced Manufacturing Fund wypłacił nagrody na łączną kwotę ponad miliarda dolarów. Najwięcej, bo 450 milionów, otrzymał Corning. Dalej, pod względem wysokości dotacji, są Finisar (390 milionów dolarów; zajmuje się dostarczaniem produktów do komunikacji optycznej) i Elysis (10 milionów; producent aluminium).

smartfon iPhone X
iPhone X (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Jak przyznaje chairman, CEO i president Corning, „nagroda pozwoli nam opracować przełomowe innowacje w dziedzinie szkła, a także rozszerzy nasze możliwości produkcyjne”. Apple jest jednym z wielu partnerów biznesowych amerykańskiego przedsiębiorstwa – zaopatruje się u niego w szkło do iPhone’ów, Apple Watchy i iPadów. Warto tutaj dodać, że przy okazji prezentacji ostatnich smartfonów, począwszy od iPhone’ów 8 i 8 Plus oraz iPhone’a X, koncern z Cupertino co roku podkreśla, że w swoich najnowszych inteligentnych telefonach zastosował „najmocniejsze szkło”, jakie kiedykolwiek użyto w tego typu urządzeniach, ale nie mówi wprost, kto je wyprodukował.

Apple informuje też, że szkło do każdego jednego iPhone’a (począwszy od pierwszego z 2007 roku) i Apple Watcha oraz wielu generacji iPada zostało wyprodukowane w fabryce w mieście Harrodsburg (stan Kentucky), a koncern z Cupertino wydał na nie przez ten czas już blisko trzy miliardy dolarów.

Partia szkła Gorilla Glass wyprodukowana w fabryce Corning w mieście Harrodsburg (fot. Apple)

Źródło: Apple