(fot. pexels.com)

Chcesz zarabiać na aplikacjach? No cóż, App Store wciąż wypada lepiej od Google Play

Pod względem liczby pobrań wygrywa sklep z aplikacjami Google Play, wyraźnie zostawiając w tyle konkurencyjną platformę Apple. Nie powinno to dziwić, bowiem znaczna większość rynku należy właśnie do Androida. Jednakże jeśli chodzi o zarabianie, to niezmiennie App Store przynosi twórcom większe zyski.

Nowy raport przedstawia ogromne zyski generowane przez App Store i Google Play

Firma analityczna Sensor Tower dostarczyła nowy raport, który pokazuje dochód brutto 100 największych wydawców aplikacji w sklepie Apple i Google. W pierwszym kwartale 2019 roku ich oprogramowanie przyniosło średni łączny dochód (App Store + Google Play) na poziomie imponujących 130,4 mln dolarów. Stanowi to wzrost o 12,1% rok do roku.

Reklama

Według opublikowanego raportu najlepsi wydawcy w App Store wygenerowali średnio 83,9 mln dolarów dochodu, co stanowi 64% więcej niż średnia 100 najlepszych twórców oprogramowania w Google Play.

Średnie zarobki 100 najlepszych wydawców. (fot. Sensor Tower)

Przedstawiona wyżej grafika wyraźnie pokazuje, że zarówno Apple i Google mają powody do zadowolenia. Sklepy z aplikacjami, które przecież zapewniają zysk także obu wymienionych firm, przynoszą coraz większe sumy pieniędzy. Jak przed chwilą wspomniałem, w pierwszym kwartale bieżącego roku średni dochód wynosił 130,4 mln, czyli aż o 285% więcej niż w 2014 roku. Tak ogromna zmiana nastąpiła zaledwie w ciągu pięciu ostatnich lat.

Przyglądając się statystykom wydawców aplikacji innych niż gry, różnica pomiędzy App Store i Google jest naprawdę ogromna. Konsumenci wydali średnio 23,3 mln dolarów na platformie Apple, czyli 3,3 razy więcej niż osoby używające Androida – 7 mln dolarów.

Średnie zarobki na aplikacjach innych niż gry. (fot. Sensor Tower)

Jeśli chodzi o gry, to różnica jest już mniejsza. Warto również zauważyć, że to właśnie gry generują jeszcze większe pieniądze. Jeśli więc ktoś zastanawia się, dlaczego firmy znane do niedawna wyłącznie ze świetnych gier RPG na PC i konsole, coraz chętniej patrzą na Androida i iOS, to ma już odpowiedź. W pierwszym kwartale 100 topowych wydawców w App Store zarobiło średnio 70 mln dolarów. Z kolei najlepsi w Google Play wygenerowali średnio 48 mln dolarów.

Średnie zarobki na grach. (fot. Sensor Tower)

Przedstawione dane sugerują, że trend dużych wzrostów wciąż będzie się utrzymywał. Dwóch największych graczy na rynku systemów operacyjnych dla smartfonów i tabletów może więc spać spokojnie. Nawet jeśli sama sprzedaż urządzeń będzie zwalniać, to usługi i sprzedaż oprogramowania będą generować imponujące przychody.

Polecamy także:

Poznaliśmy listę najbardziej dochodowych aplikacji. Niektóre pozycje mogą zaskoczyć

źródło: Sensor Tower