App Store
(fot. pixabay.com)

App Store zdeklasował Google Play. Właściciele iPhone’ów wydają znacznie więcej

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 nie tylko nie powstrzymała sklepów z aplikacjami w osiągnięciu świetnych zarobków, a wręcz okazała się pomocna. Tak, w minionym roku App Store, a także Google Play, osiągnęły najlepsze wyniki w historii.

Chcesz zarobić? Lepszym wyborem może okazać się App Store

Według danych StatCounter, Android ma udziały na rynku smartfonów na poziomie ponad 71%, a iOS niecałych 29%. Co więcej, biorąc pod uwagę wszystkie platformy, to Android jest obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie, zostawiając w tyle nie tyko iOS, ale również Windowsa.

App Store vs Google Play
(fot. Sensor Tower)

Mogłoby się więc wydawać, że to właśnie Android będzie najlepszym wyborem na wydanie aplikacji lub gry. W końcu pozwala dotrzeć do większego grona potencjalnych odbiorców. Owszem, w przypadku darmowego oprogramowania, zarabiającego na reklamach, powinno to się sprawdzić, ale sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli spojrzymy na płatne aplikacje i gry, a także te, w których za dostęp do wybranych elementów trzeba zapłacić.

App Store vs Google Play
Najlepiej zarabiające aplikacje (fot. Sensor Tower)

Jak wskazuje raport przygotowany przez Sensor Tower, właściciele iPhone’ów i iPadów zostawili w App Store 72,3 mld dolarów. Mamy do czynienia ze wzrostem na poziomie 30,3% rok do roku. Natomiast Google Play w zeszłym roku wygenerował 38,6 mld dolarów (wzrostem na poziomie 30% rok do roku). Oznacza to, że App Store przyniósł o 87,3% większy przychód.

App Store vs Google Play
Najczęściej pobierane aplikacje (fot. Sensor Tower)

Biorąc pod uwagę wspomniane wcześniej udziały platform Apple i Google, trzeba przyznać, że wyniki firmy z Cupertino są naprawdę imponujące. To dobra informacja zarówno dla zespołu Tima Cooka, jak i samych twórców oprogramowania.

Zero zaskoczenia. Google Play wygrywa pod względem liczby pobrań

Owszem, sklep Apple generuje większe zyski, ale jeśli chodzi o liczbę pobrań, to Android wypada zauważalnie lepiej niż iOS. Tutaj jak najbardziej wpływ na to ma popularność systemu operacyjnego Google.

App Store vs Google Play
(fot. Sensor Tower)

W minionym roku łączna liczba pobrań z obu sklepów wyniosła 143 miliardy, a więc o 23,7% więcej niż w 2019 roku. Dla Google Play należy znaczny większy kawałek tego tortu – 108,5 mld pobrań. Z kolei App Store odnotował 34,4 mld pobrań.

Mobilne gry również ze sporymi wzrostami

Biorąc pod uwagę wyłącznie gry, także widoczne są sporo lepsze wyniki w 2020 roku. Cóż, przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 znacznie więcej czasu spędzaliśmy w domach, więc chętniej sięgaliśmy po inne formy spędzania czasu – na przykład granie na smartfonie lub tablecie.

Cała kategoria wygenerowała 79,5 mld dolarów na obu platformach. To o 26% więcej niż w 2019 roku. Wynik App Store wyniósł 47,6 mld dolarów (wzrost o 25,3%), Google Play to natomiast 31,9 mld dolarów (wzrost o 27,1%). Warto zauważyć, że tutaj różnice między sklepami nie są aż tak duże.

App Store vs Google Play
Najlepiej zarabiające gry (fot. Sensor Tower)

Oczywiście pod względem liczby pobrań wygrał Android – 46,1 mld vs. 10,1 mld. Jak najbardziej można stwierdzić, że tutaj to jednak Google zdeklasowało konkurencję.

App Store vs Google Play
Najczęściej pobierane gry (fot. Sensor Tower)

Owszem, na aplikacje i gry wydaliśmy znacznie więcej, ale nie wszystkie branże mogą pochwalić się równie dobrymi wynikami. Przykładowo, sprzedaż smartfonów zaliczyła zauważalny spadek.