aplikacja Zaszczepieni COVID-19
aplikacja Zaszczepieni (źródło: pacjent.gov.pl)

Aplikacja „Zaszczepieni” pozwoli sprawdzić, czy dana osoba jest zaszczepiona przeciw COVID-19

W Polsce trwa akcja szczepień przeciw COVID-19. Kolejka chętnych jest coraz dłuższa, a pierwszą dawkę przyjęło już ponad milion osób. Aplikacja Zaszczepieni pozwoli sprawdzić, czy ktoś się już zaszczepił.

Reklama

COVID-19 to trudny przeciwnik. Ile osób już się zaszczepiło?

Prawdopodobnie większość osób początkowo nie spodziewała się, że pandemia COVID-19 przyjmie takie rozmiary i będzie trwała tak długo. Nic nie wskazuje na to, aby miała się zakończyć w najbliższym czasie, mimo że na całym świecie zaczęła się akcja szczepień przeciw tej chorobie, co powinno pomóc w jej przezwyciężeniu.

Szczepionkę na COVID-19 produkuje już kilka firm, ale wciąż dostarczane przez nie ilości są niewystarczające. W Polsce nie brakuje głosów krytyki, że proces przebiega w żółwim tempie. Rząd jednak deklaruje, że mógłby szczepić znacznie więcej osób, lecz nie ma możliwości, ponieważ szczepionek jest za mało i trzeba czekać na kolejne dawki. Do tej pory szczepionkę przyjęło już ponad milion osób, z czego 150 tysięcy dwie dawki.

Aplikacja Zaszczepieni pozwoli sprawdzić, czy dana osoba jest zaszczepiona przeciw COVID-19

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej KPRM, której głównym tematem był SZPoN, Marek Zagórski z Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji poinformował, że Ministerstwo Zdrowia przygotowuje aplikację, która pozwoli sprawdzić, czy ktoś się już zaszczepił przeciw COVID-19.

Nie musieliśmy długo na nią czekać, ponieważ aplikacja Zaszczepieni pojawiła się już w sklepach Google Play i App Store. Dzięki niej każdy będzie mógł potwierdzić, że został już zaszczepiony przeciw COVID-19.

Jak podano na stronie pacjent.gov.pl, każda osoba, która otrzyma drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, będzie mogła pobrać ze swojego Internetowego Konta Pacjenta oraz w aplikacji mObywatel kod QR (o ustalonej z góry dacie ważności). Ma być w nim zapisana informacja o przebytym szczepieniu. O wydrukowanie wspomnianego kodu QR będzie można także poprosić w punkcie szczepień.

Komu przyda się aplikacja Zaszczepieni?

Według udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia informacji, kod QR, umożliwiający potwierdzenie, że ktoś otrzymał już dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19, może być przydatny przy wjeździe do Polski, ponieważ od 28 grudnia 2020 roku osoby niezaszczepione kierowane są na kwarantannę.

Aplikacja Zaszczepieni sprawdza ważność i poprawność kodu QR, a także pokazuje podstawowe informacje o osobie zaszczepionej, tj. imiona, pierwszą literę nazwiska oraz dzień i miesiąc urodzenia. Program działa offline, tj. nie wymaga dostępu do internetu (jest on potrzebny wyłącznie do przeprowadzenia aktualizacji, jeśli takowa zostanie udostępniona).

Ponadto zaświadczenie o odbytym szczepieniu będzie mogło też być wyświetlane w aplikacji mObywatel, aczkolwiek prace nad tym jeszcze trwają (podobno jednak są już na ukończeniu).