aplikacja mObywatel
Aplikacja mObywatel (fot. Ministerstwo Cyfryzacji)

Zaświadczenie o szczepieniu na COVID-19 będzie można umieścić w aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel, w której możemy przechowywać cyfrowe wersje dokumentów najbardziej przydatnych na co dzień, zyska wkrótce nową możliwość – wyświetlania zaświadczenia o szczepieniu przeciw COVID-19.

Zaświadczenie o szczepieniu w mObywatelu

Podczas wczorajszej konferencji prasowej KPRM, której głównym tematem był SZPoN, czyli System Zdalnej Pracy oraz Nauki, podano także kilka ważnych informacji na temat planowanych możliwości aplikacji mObywatel.

Jak podaje serwis Telepolis, podczas spotkania z dziennikarzami pojawiło się pytanie o aplikację ProteGO Safe, jako że już wcześniej pojawiały się pogłoski, jakoby miała ona być obligatoryjną dla osób chcących przechowywać zaświadczenie o szczepieniu na COVID-19 w formie cyfrowej. Marek Zagórski zaprzeczył takim plotkom:

Nie przewidujemy, aby aplikacja ProteGO Safe była do tego wykorzystywana. Planujemy natomiast, że zaświadczenie o odbytym szczepieniu na COVID-19 będzie mogło być importowane do wielu różnych aplikacji. Taką specjalną aplikację przygotowuje obecnie Ministerstwo Zdrowia. Natomiast już mamy praktycznie zakończone prace nad tym, żeby zaświadczenie o odbytym szczepieniu mogło być wyświetlane w aplikacji mObywatel.

Aplikacja mObywatel zyska więc możliwość wyświetlania zaświadczenia o przebytym szczepieniu. Ale nie tylko ona.

Jeszcze jedna aplikacja w przygotowaniu

Marek Zagórski zdradził, że Ministerstwo Zdrowia przygotowuje „specjalną aplikację” do prezentowania zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19. Jak na razie, nie wiemy o niej nic więcej. Nie wydaje się jednak, żeby miała ona stać się wymagana dla osób zaszczepionych. Zaświadczenie będzie mogło być eksportowane do różnych aplikacji, więc nie będzie musiało wiązać się z instalowaniem jakiegoś konkretnego programu. Pod tym względem pomysł ten sprawia wrażenie całkiem sensownego. Im więcej możliwości będą mieli obywatele, tym lepiej.