(fot. Tabletowo.pl)

Waze gotowy na zimę. Aplikacja otrzymała nowe opcje zgłoszeń

Prawdziwa zima jeszcze przed nami i prawdopodobnie (jak zwykle) zaskoczy ona drogowców. Na szczęście, chociażby aplikacja Waze będzie już gotowa na ewentualne utrudnienia.

Reklama

Waze z nowymi opcjami zgłoszeń

Mimo iż Mapy Google otrzymały część funkcji znanych z Waze, to jednak ta druga aplikacja wciąż zapewnia znacznie bogatszy zestaw informacji o nietypowych sytuacjach i zagrożeniach na drodze. Ponadto odnoszę wrażenie, że to nadal Waze może pochwalić się bardziej zaangażowanymi użytkownikami, którzy chętniej zgłaszają różne incydenty.

Reklama

Do już dostępnych zgłoszeń dołączają właśnie kolejne, tym razem skupione na warunkach atmosferycznych wpływających na jakość dróg. Twórcy, tuż przed zbliżającą się zimą, postanowili zapewnić użytkownikom możliwość zgłaszania odcinków drogi o gorszej przyczepności i z utrudnionym przejazdem.

Po naciśnięciu na przycisk dodawania zgłoszenia, wybraniu opcji Zagrożenie i następnie przejściu do sekcji Pogoda, mamy do wyboru nowe zagrożenia pogodowe. Teraz możemy ostrzec innych użytkowników Waze o nieodśnieżonej lub oblodzonej drodze, dzięki czemu będą mogli wcześniej zareagować, chociażby poprzez zmniejszenie prędkości.

To naprawdę dobra funkcja

Nowość w wybranych scenariuszach powinna okazać się przydatna. W końcu śliska nawierzchnia stanowi spore zagrożenie, a ewentualna utrata przyczepności może mieć bardzo poważne konsekwencje. Oczywiście całość będzie spełniać swoją rolę pod jednym podstawowym warunkiem – po danej drodze muszą poruszać się osoby korzystające z Waze. Mam jednak nadzieję, że właśnie te dane będą z czasem dzielone z Mapami Google, a to ze względu na możliwość dotarcia do większej bazy użytkowników.

Jak podaje Waze, nowość powinna być już dostępna w 185 krajach, w których działa aplikacja. Funkcja wdrażana jest zarówno w aplikacji na Androida, jak i tej wydawanej na iOS. Sprawdziłem na moich urządzeniach – nowość jest już widoczna na iPhonie i smartfonie z Androidem.

Co ciekawe, Departament Transportu Wirginii zamierza wykorzystać dane Waze związane ze zgłoszeniami gorszych warunków na drodze, aby lepiej zaplanować działania na następny sezon zimowy w latach 2020-21.

Polecamy również:

Mapy Google i Waze z nowymi możliwościami w CarPlay. Pojawiło się wsparcie dla Siri

źródło: 9to5Google