Social media to nie zawsze strata czasu – udowadnia Google i jego Tangi

Działający w inkubatorze pomysłów Area 120 pracownicy Google opracowali ciekawy serwis społecznościowy, którego treścią są filmy typu jak to zrobić nie dłuższe niż 60 sekund. Wszystko po to, by zarażać innych kreatywnością.

Area 120 – ciekawe pomysły bez przyszłości?

Zanim jednak o samym serwisie, słowo o jego autorach. Area 120 jest inkubatorem pomysłów działającym w ramach Google. Pracujący w nim twórcy starają się opracować pomysły, koncepcje i nowe kierunki rozwoju firmy, mogąc działać z większym rozmachem i odwagą, niż w przypadku głównego nurtu działalności Google.

Reklama

Firma z Mountain View ma świadomość, że zdecydowana większość pomysłów opracowanych w ramach Area 120 nigdy nie zostanie zrealizowanych, bądź wejdą w życie w bardzo ograniczonym zakresie, jednak liczy na to, że niektóre pomysły okażą się na tyle trafione, że przyniosą firmie spore zyski czy wręcz odmienią świat.

Podejście do Area 120 odzwierciedla również nastawienie internetowego giganta do ludzi kreatywnych – wystarczy dać im miejsce, czas, zasoby i pozwolić działać, a efekty prędzej czy później zaskoczą wszystkich. Jedną z takich innowacji, która ma szansę się wybić, jest serwis Tangi – miejsce do publikacji krótkich, minutowych filmów o tematyce DIY. 

Design Thinking w najczystszej postaci

To, w jaki sposób powstawało Tangi, jest przykładem zastosowania podejścia twórczego – design thinking – lansowanego szczególnie chętnie przez Google. Jeden z pracowników zaobserwował swoich rodziców szukających w internecie filmów, które zainspirują ich do robótek ręcznych czy majsterkowania. Od razu zauważył, że nie ma w sieci miejsca, w którym byłyby one odpowiednio zagregowane i skatalogowane, co oznacza, że trzeba takie miejsce stworzyć.

Co istotne, z jego obserwacji wynikało, że obecnie dostępne w internecie filmy są często przydługie, a poszukiwacze wyzwań chcą działać a nie oglądać, stąd pomysł na wprowadzenie ograniczenia czasowego publikowanych treści.

Pożyteczne social media?

Tak, ten nagłówek brzmi jak oksymoron. Należy jednak oddać twórcom z Area 120, że Tangi to bardzo ciekawa idea, za którą warto trzymać kciuki. Być może dzięki takim serwisom czas spędzany na przeglądaniu internetu wniesie do naszego życia wiele pozytywnego, od inspiracji po narodziny prawdziwej pasji.

Wszyscy chętni mogą sprawdzić Tangi na jego stronie internetowej oraz poprzez ściągnięcie aplikacji na telefony Apple iPhone.

Źródło: Google Blog