Nowości w aplikacji mObywatel: „eRecepta” oraz „Polak za granicą”

Funkcji w aplikacji mObywatel przybywa szybciej niż okazują się one rzeczywiście przydatne. Nie powstrzymuje to jednak deweloperów od dodawania kolejnych. Na stronie programu w sklepie Google Play pojawiły się opisy dwóch nowości.

Nowa wersja aplikacji mObywatel zawiera dwie niespotykane wcześniej funkcje: eRecepta oraz Polak za granicą.

eRecepta

Zgodnie z opisem na stronie programu w sklepie Google Play, eRecepta jest połączona z Internetowym Kontem Pacjenta. Dzięki niemu można będzie pobrać, przeglądać, a przede wszystkim wykupić niezrealizowane recepty wystawione przez lekarza. Aplikacja daje również dostęp do niezrealizowanych recept nasszych dzieci oraz innych osób, od których otrzymamy pełnomocnictwo. Udzielenie pełnomocnictwa możliwe jest z wykorzystaniem funkcjonalności m.in. udostępnianych z poziomu Internetowego Konta Pacjenta (pacjent.gov.pl).

Do uruchomienia eRecepty wymagana jest aktywna mTożsamość. Jeśli jej nie mamy, to zostanie założona przy instalacji eRecepty. Usługa wymaga również aktywnego Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli jeszcze nie mamy założonego konta w systemie eZdrowie, to aplikacja przy pierwszym uruchomieniu (po akceptacji regulaminu) je utworzy. Na tej podstawie w aplikacji mObywatel zobaczymy niezrealizowane recepty.

Po wybraniu recepty na ekranie wyświetlą się szczegółowe dane, w tym jej status i informacje o lekach. Receptę zrealizujemy, podając numer PESEL lub okazując aptekarzowi kod QR. Usługa wymaga dostępu do internetu. Jeśli chcemy mieć dostęp do eRecepty offline, musimy ją wcześniej pobrać na urządzenie.

Polak za granicą

Moduł ten ma być źródłem najważniejszych informacji potrzebnych przy wyprawie za granicę. Znajdziemy tu podstawowe informacje dotyczące obyczajów, kultury i dogodnych sposobów podróżowania w obcym kraju. Z aplikacji dowiemy się także, jak skontaktować się z ambasadą i konsulem.

Jak dotąd, w programie mObywatel możemy przechowywać cyfrowe wersje dowodu rejestracyjnego i polisy OC, legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz dowodu osobistego. Wersja dla systemu iOS jest nieco okrojona względem tej na Androida: nie ma w niej powyższych nowości czy nawet funkcji mPojazd.

 

źródło: gov.pl, Google Play