Huawei AppGallery store
AppGallery (źródło: Huawei)

Kolejna aplikacja bankowa pojawia się w Huawei AppGallery

Mimo że aplikacje bankowe nie są tak chętnie instalowane przez użytkowników jak te społecznościowe, to i tak decyduje się na to duża część klientów działających w Polsce banków. Oferta Huawei AppGallery sukcesywnie wzbogaca się o kolejne programy do obsługi bankowości z poziomu smartfona – do apek mBanku i IKO PKO BP dołączyła Idea Banku.

Reklama

Jak podaje Huawei, w AppGallery znajduje się już ponad 900 polskich aplikacji (natomiast w skali globalnej, bez Chin, prawie 33 tysiące). Producent przekonuje kolejnych deweloperów do udostępniania swoich programów na tej platformie, dzięki czemu jej oferta bardzo szybko się rozszerza. Od niedawna również o aplikacje bankowe – aktualnie są tam dostępne już trzy, które interesują klientów w Polsce.

Reklama

Aplikacja Idea Banku dostępna w Huawei AppGallery

To już trzeci program do obsługi bankowości z poziomu smartfona, który pojawił się w autorskim sklepie Huawei w ciągu ostatnich kilkunastu dni. Idea Bank specjalizuje się w obsłudze mikro, małych i średnich firm, więc prawdopodobnie dla większości z Was informacja ta nie będzie szczególnie interesująca. Jak jednak informuje Piotr Ćwiertnia, Dyrektor Biura Bankowości Internetowej w Idea Banku, użytkownicy smartfonów Huawei to dzisiaj liczna grupa korzystająca z aplikacji tego banku.

Idea Bank PL Huawei AppGallery
Aplikacja Idea Banku (PL) w Huawei AppGallery

Niestety, podobnie jak aplikacje mBanku i IKO PKO Banku Polskiego, tak i program dedykowany klientom Idea Banku na tę chwilę dostępny jest wyłącznie na urządzeniach z Usługami Mobilnymi Google (GMS) – kompatybilność z Huawei Mobile Serives (HMS) zostanie zapewniona dopiero w przyszłości (Huawei nie precyzuje, kiedy można się tego spodziewać).

Nie mamy jak sprawdzić, czy tak jest w rzeczywistości, ponieważ zarówno aplikacja mBanku, jak i IKO PKO BP od razu po udostępnieniu działała na smartfonach z HMS, lecz aktualnie nie da się już ich pobrać i zainstalować na smart-telefonach bez GMS. Spodziewamy się więc, że i program Idea Banku nie zadziałała na urządzeniach bez Usług Mobilnych Google.

Źródło: informacja prasowa

  1. Próbowałeś? Czasami aplikacja która „wymaga” Usług Google uruchamia się bez nich, poza tym pierwszym krokiem jest dodanie aplikacji do sklepu Huawei, zapewnienie pełnej kompatybilności to tylko chwila. W AppGallery już pojawiły się aplikacje które mogą usługi google zainstalować (nawet na P40) więc chwilowo instalujemy taka aplikacje (nie pamiętam nazwy) potem aplikację banku i nawet na P40 zadziała w 100%.

   1. Co ty, nigdy zamkniętego telefonu od huaweia.
    Ty próbowałeś? Nie wydaje mi się.
    W czasie kompilacji aplikacja używa bibliotek GMS. Bez nich nie ruszy. Dodanie apki do tego czy innego sklepu do banał. Autorzy apki muszą się dogadać z właścicielem sklepu i tyle. Menadżer gada z menadżerem.
    Ale żeby apliakacja zamiast z bibliotek googla używała biblioteki huaweia, to już wymaga pracy programistów. Wymaga innego środowiska programistycznego, innego kompilatora i takie tam.
    Najpopularniejsze Android Studio nie skompiluje apk pod HMS.
    A przypominam że instalowanie GMS na telefonach bez licencji na nie, jest zwykłym piractwem – łamaniem praw autorskich,.

    1. Tak się składa, że sam wywaliłem GMS z mojego Huaweia zanim to było modne (jakieś cztery lata temu) i prawie wszystko działało. mBank na pewno, Snapchat na przykład wyświetlał komunikat, że wymaga usług google, nie dało się zalogować, ale jak się zalogowaliśmy mogliśmy je usunąć i wszystko działało bez najmniejszego problemu. Mało było aplikacji które nie chciały działać, miałem wtedy nawet Youtube bez reklam który usług nie wymagał, a teraz używam innej aplikacji – YT Vanced i też nie wymaga ona usług nawet do zalogowania się na konto google! Także twoje teorie są oderwane od rzeczywistości, ale warto byłoby zweryfikować coś zanim zacznie się spekulować. Co do piractwa, o ile dobrze się orientuje to GMS są darmowe, a samo Google nieoficjalnie udziela do nich dostępu Huaweiowi, w więkoszści podróbek na androidzie nawet po instalacji GMS nie da się z nich korzystać bo Google nie wydaje odpowiednich certyfikatów. Jak Google będzie chciało to zablokuje dostęp i przestanie certyfikować nowe Huaweie. Ja osobiście nie potrzebuje Usług Google bo szanuje swoją prywatność wręcz nawet sam je usuwam oraz kibicuje Huaweiowi w tej nieuczciwej walce. To kwestia czasu zanim w pełni zintegrują te aplikacje z HMS.

     1. Dokładnie. Nie od razu Rzym zbudowano, Huawei potrzebuje czasu. Różnica i tak jest diametralna w porównaniu do tego co było jak wchodziły pierwsze modele na HMS. Myślę, że w przeciągu roku będą to modele równie wartościowe jak te z GMS

 1. Brakuje informacji, że podobnie jak poprzednie aplikacje, również ta pewnie będzie działała w ograniczonym zakresie.

   1. Oczywiście, że na smartfonach z GMS apki działają bez problemu, bez ograniczeń … przecież w tym celu i pod te usługi zostały stworzone. Ale tu mówimy o AppGallery i HMS. W sumie tekst o niczym, są 3 apki bankowe na HMS … ale tak naprawdę to jednak nie ma ani jednej.

 2. Jest się czym chwalić, skoro aplikacja nie działa bez GMS, więc na P40 i innych będzie bezużyteczna.

    1. To raczej jest jasne, że HMS nie nadgoni liczb z GMS w kilka tygodni. Mówimy tu o różnicy ~10 lat istnienia na rynku.

     1. Żadnemu producentowi do tej pory nie udało się ogarnąć swojego sklepu z aplikacjami.

     2. Nikt do tej pory nie miał takiego noża na gardle. Huawei to potężna firma. Wystarczy spojrzeć jak duży postęp zrobili już do tej pory porównując sytuację od czasu pierwszego bana Trumpa

 3. Co za głupota. Jaki ma cel informowanie o tym skoro to nie działa. Każdy kto ma telefon z GMS nawet nie zainstaluje AppGallery, bo po co. Umieszczanie niedziałających aplikacji i promowanie tego przez technologiczne dziennikarskie prostytutki to naprawdę słaby ruch Huawei. Szkoda bo kibicuje Huawei, monopol Google nigdy nie był konsumentom na rękę i ten przypadek bardzo dobrze to pokazuje że deweloperzy uzależnili się Googlem jak kokainą czy metą.

  1. Sam sobie odpowiedziałeś. Żeby nie było monopolu. Po za tym stabilność Google Play to żart. Wczoraj chciałam pobrać apke, GP stwierdził że nie może pobrać, chcąc cofnąć pokazało się białe tło (zacięty GP) żeby po chwili zobaczyć komunikat „aplikacja Google Play została zatrzymana”. I sprawdzając 4 razy to samo (tyle że już bez zatrzymania GP).

   1. Huawei bez Google dłużej trzymają na baterii. Pewnie jest to spowodowane tym, że Googlowe aplikacje cały czas coś mielą w tle i wysyłają do Google.

  2. Istotna jest taka informacja, że dany bank zaczyna współprace z Huaweiem. Nierzadko jest to kluczowa kwestia przy wyborze smartfona.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama