źółta linia blokada koniec stop
fot. Milan Chudoba / Pexels

AnTuTu nakłada bana na realme GT, bo oszukuje w benchmarku

Wszyscy producenci lubią się przechwalać możliwościami swoich urządzeń. Wygląda jednak na to, że marka realme tym razem trochę przesadziła, ponieważ AnTuTu oskarżyło ją o to, że smartfon realme GT oszukuje w tym benchmarku i podaje sztucznie zawyżone wyniki.

Reklama

AnTuTu obecnie nie cieszy się już taką renomą jak kiedyś, szczególnie po licznych aferach, związanych z oszukiwaniem przez różnych producentów podczas testów w tym benchmarku. Co prawda już blisko trzy lata temu wprowadzono mechanizmy, które miały to uniemożliwić, jednak wciąż zdarzają się przypadki – delikatnie mówiąc – naciągania rzeczywistości. Najnowszym jest realme GT.

AnTuTu nakłada bana na realme GT, bo oszukuje w benchmarku

realme GT zadebiutował na początku marca 2021 roku. W materiałach promocyjnych producent umieścił informację, że podczas testów laboratoryjnych smartfon był w stanie „wykręcić” w AnTuTu ponad 750 tysięcy punktów, ale jednocześnie zastrzegł, że użytkownikom niekoniecznie musi się już to udać.

Co ciekawe, AnTuTu już w momencie premiery realme GT kwestionowało tak wysoką wydajność tego modelu, dlatego postanowiono bliżej przyjrzeć się temu smartfonowi. Kiedy trafił do sprzedaży, benchmark zakupił najmocniejszą konfigurację (tj. 12 GB/256 GB), aby ją samodzielnie przetestować.

smartfon realme GT 5G smartphone
źródło: realme

Po przeprowadzeniu wielu testów, okazało się, że deklaracje producenta pokrywają się z rzeczywistością, jednak jest to wynikiem zastosowania przez markę realme niedozwolonych mechanizmów i sztuczek, które mają na celu „oszukanie” benchmarku, aby ten finalnie przyznał urządzeniu wyższy wynik. Chodzi tu na przykład o wykonywanie większości zadań przez wysokowydajne rdzenie procesora w teście multi-core, podczas gdy powinny one zostać rozdzielone na wszystkie dostępne rdzenie.

Nieprawidłowości zauważono również w przypadku dekodowania obrazu podczas testów UX. Wiele z nich zmodyfikowano na potrzeby testów tak, aby nie przedstawiały faktycznego obrazu, tylko mozaikę, którą smartfon może znacznie łatwiej i szybciej przeanalizować, dzięki czemu benchmark miał przyznać mu więcej punktów.

realme GT test cheat AnTuTu
źródło: AnTuTu Weibo

AnTuTu zdecydowało się ukarać markę realme za takie praktyki – realme GT w ciągu najbliższych trzech miesięcy nie pojawi się w zestawieniach, przygotowanych przez ten benchmark. Jednocześnie zapewnia też, że jeśli producent przestanie stosować takie sztuczki, przywróci smartfon do swoich rankingów.