Microsoft znowu kombinuje, jak uruchamiać aplikacje z Androida na Windowsie

Android i Windows to dwa różne światy. Microsoft co prawda ze zmiennym szczęściem stosuje różne chwyty, by pomagać użytkownikom tych systemów w wymianie informacji między urządzeniami, ale aplikacje typu Twój telefon wciąż są mocno ograniczone. Być może wkrótce coś się zmieni w tym temacie.

Integracja Windowsa z Androidem?

Microsoft ewidentnie chciałby połączyć jakoś dwa najbardziej popularne systemy operacyjne na świecie: Windowsa i Androida. Zabierał się już do tego od strony sprzętowej – urządzenia działające na procesorach ARM to znakomity fundament pod ustanowienie dobrej komunikacji z aplikacjami na Androida. Niestety, gigant z Redmond ma ogromne problemy z zachęceniem deweloperów, by tworzyli programy na urządzenia typu Surface Pro X.

Surface Pro X – krok Microsoftu w ślepą uliczkę

Wobec tego Microsoft podchodzi do sprawy jeszcze inaczej – oferując pewnego rodzaju cząstkową integrację smartfona z Androidem z komputerem na Windowsie. Przykładem tego jest aplikacja Twój telefon, która choć w wielu wypadkach przydatna, wciąż jest tylko substytutem prawdziwej integracji między urządzeniami na dwóch systemach.

Pewnym rozwiązaniem pośrednim byłoby stworzenie domyślnego emulatora, który byłby wbudowany w Windowsa 10. I właśnie nad czymś takim zastanawia się teraz Panos Panay i spółka.

Aplikacje na Androida w Microsoft Store

Windows Central donosi, że Microsoft dąży do opracowania rozwiązania, które umożliwiałoby płynną obsługę aplikacji na Androida na komputerach z Windowsem 10. Miałoby to polegać na wprowadzeniu ich do sklepu Microsoft Store. Finalnie przypominałoby to więc zdolność systemu Chrome OS do uruchamiania aplikacji na Androida natywnie.

(fot. Windows Central)

To ciekawy pomysł, z tym że już na początku trzeba sobie jasno powiedzieć, że to za mało, żeby zainteresować użytkowników. Funkcje aplikacji Androida musiałyby być do jakiegoś stopnia połączone z Windowsem, a nie tylko oferować wyświetlanie powiadomień na ekranie.

Dodatkową przeszkodą może być sklep Google Play i jego obsługa. Google raczej nie będzie specjalnie wspierać planów Microsoftu, polegających na zagarnianiu do siebie klientów, którzy mogliby kupić Chromebooki.

Jak wiele tego typu inicjatyw Microsoftu, może być ona wprowadzona z opóźnieniem. Nawet już zapowiedziane projekty mają ogromne poślizgi, więc ewentualnej integracji Androida z Windowsem – nawet na tak podstawowym poziomie – spodziewałbym się nie wcześniej niż w 2022 roku. Do tego czasu Bluestacks, które jest bardzo dobrym emulatorem aplikacji z Androida na systemie Windows, byłoby zdolne wprowadzić na rynek własny system operacyjny.