fot. Pixabay

W których krajach dominuje Android, a w których iOS? Nowe badania dobitnie to pokazują

Na rynku urządzeń mobilnych dominują obecnie dwa systemy operacyjne: Android oraz iOS. Nowe dane dobitnie pokazują, w których krajach dominuje system Google, a w których OS Apple.

iOS dominuje w bardziej zamożnych krajach

Od lat urządzenia Apple są uważane za segment premium urządzeń mobilnych, a Android jako system mniej zaawansowany i gorszy w działaniu. Można powiedzieć, że jest to stereotyp, ponieważ urządzenia z OS Google coraz częściej wyprzedają sprzęt z iOS, przynajmniej jeśli chodzi o nowinki i udogodnienia technologiczne. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z Androida, kosztem urządzenia z iOS.

Natomiast pozostaje pytanie o to, jak rozkłada się sprzedaż urządzeń z konkretnym systemem operacyjnym, jeśli weźmiemy pod uwagę podział na kraje? Takie dane dostarczyła firma Statista.

Android vs iOS z podziałem na kraje
Użytkownicy konkretnych systemów operacyjnych z podziałem na kraje (fot. Statista)

Na powyższej grafice wyraźnie widać, że w lipcu 2020 roku iOS dominował w krajach bardziej zamożnych np. USA czy Japonia, podczas gdy Android znajdował swoich zwolenników wśród nacji o mniejszym rozwoju gospodarczym np. Indie czy Nigeria.

Natomiast dalej twierdzę, że stereotyp występuje i urządzenia z Androidem mogą jak równy z równym konkurować z iOS. Wszystko opiera się na cenie urządzeń. Biorąc pod uwagę średnią pensję osób zamieszkujących w USA, tak naprawdę nie ma dla nich znaczenia czy wybiorą iPhone’a 11 Pro czy np. Samsunga Galaxy S20 – w Stanach Zjednoczonych oba modele kosztują w oficjalnych sklepach obu producentów po 999 dolarów.

Dowodzi to tego, że Amerykanie, chcąc posiadać urządzenie określane mianem premium, nie muszą dopłacać ani centa więcej w stosunku do najbliższej konkurencji i mogą sobie na nie bez problemu pozwolić.

Spójrzmy teraz na sytuację w Polsce, która nie została ujęta w badaniu. Te same urządzenia: iPhone 11 Pro i Samsung Galaxy S20. Cena? Odpowiednio 5199 zł i 3949 zł (także w sklepach producentów). Z perspektywy średniego polskiego wynagrodzenia w listopadzie 2019 roku (5 229,44 zł brutto), Polaka stać na urządzenie koreańskiej marki po miesiącu pracy (z niewielką dopłatą), natomiast na iPhone’a już nie.

Na podstawie powyższych danych można stwierdzić, że głównym czynnikiem oddziałującym na udział urządzeń z konkretnym systemem operacyjnym w rynku, jest cena tych sprzętów. iOS dominuje w krajach zamożnych, ponieważ ludzi, którzy je zamieszkują, wyraźnie stać na urządzenia Apple. Natomiast kraje, które mają mniejszy rozwój gospodarczy, muszą szukać alternatyw.

Walka Android vs iOS jeszcze długo będzie obecna w naszej rzeczywistości. Który z nich jest lepszy? Ja uważam, że oba systemy są naprawdę dobre.