przeglądarka internetowa google chrome internet browser
Google Chrome na Androida (fot. pexels.com)

Android zgodny z wytycznymi Unii Europejskiej. Oto, jak wygląda ekran wyboru przeglądarki

Pamiętacie ekran wyboru przeglądarki w Windows? Podobny możecie niebawem zobaczyć na urządzeniach z Androidem. Google w Europie wprowadzi komunikat o dostępnych innych przeglądarkach internetowych. Właśnie dowiedzieliśmy się, jak będzie on wyglądał.

Nie, to nie jest dobra wola Google. Firma nie zamierza promować konkurencyjnych przeglądarek internetowych. Decyzja o wdrożeniu ekranu wyboru przeglądarki to skutek kary nałożonej przez Unię Europejską. W poprzednim roku firma z Mountain View musiała zapłacić rekordowe 4,3 mld euro za naruszenie przepisów monopolowych. Chodziło o faworyzowanie, z użyciem Androida, własnych usług i oprogramowania.

Android z ekranem wyboru przeglądarki

Google zamierza wdrożyć ekran wyboru przeglądarki w ciągu najbliższych tygodni. Zostanie on wyświetlony użytkownikom Androida przy pierwszym uruchomieniu Google Play, po tym jak sklep z aplikacjami otrzyma planowaną aktualizację do nowej wersji.

Android – ekran wyboru przeglądarki. (fot. The Verge)

Na ekranie pojawią się cztery inne przeglądarki, jak przykładowo Opera, Firefox czy Microsoft Edge. Z poziomu komunikatu będzie można wybrać opcję zainstalowania jednej z proponowanych aplikacji. Dodatkowo, na górze będzie wyświetlana lista już zainstalowanych przeglądarek.

W założeniach ekran ma pozwolić innym przeglądarkom na bardziej wyrównaną walkę z Chrome. Należy pamiętać, że Chrome, który prawie zdominował rynek, domyślnie instalowany jest na milionach urządzeń z Androidem. W związku z tym, wielu użytkowników może sięgać po przeglądarkę Google, nawet jeśli wcześniej korzystali z produktu innej firmy.

Nie tylko ekran wyboru przeglądarki. Android z wyborem wyszukiwarki

W Google Play, wraz z ekranem wyboru przeglądarki, pojawi się jeszcze ekran wyboru wyszukiwarki. Użytkownik będzie mógł zdecydować o zainstalowaniu innej usługi niż wyszukiwarka Google. Lista również będzie zawierać cztery konkurencyjne produkty, jak przykładowo stawiającą na prywatność wyszukiwarkę DuckDuck Go.

Android – ekran wyboru wyszukiwarki. (fot. The Verge)

Co więcej, propozycja wybrania innej wyszukiwarki może wyświetlać się także po uruchomieniu Chrome’a. Wówczas użytkownik zobaczy odpowiedni komunikat, który pozwoli przejść do ustawień przeglądarki Google na Androidzie.

Polecamy także:

Google grał nieczysto? Były pracownik Mozilli negatywnie o popularności Chrome’a

źródło: The Verge