Dziś premiera Androida Oreo w wersji 8.1 oraz Androida Go

Podczas gdy mało kto ma na swoim smartfonie Androida Oreo, Google wydało właśnie kolejną wersję tego mobilnego systemu. Stało się to zgodnie z obietnicą technologicznego giganta, który zobowiązał się dostarczyć stabilną wersję Oreo 8.1 jeszcze przed końcem 2017 roku. Dzisiejszą datę będziemy również uznawać za inaugurację programu Android Go.

Android w wersji 8.1 został po raz pierwszy udostępniony deweloperom 25 października, wprowadzając ulepszenia w sposobie obsługi systemu, modyfikacje powiadomień i przynosząc tonę funkcji przydatnych twórcom aplikacji.

Druga beta deweloperska została wypuszczona tydzień temu i wprowadzała już tylko pomniejsze poprawki, polepszała stabilność działania i eliminowała napotkane po drodze błędy. Najważniejszą częścią aktualizacji było udostępnienie deweloperom możliwości, jakie niesie ze sobą wykorzystanie dodatkowego układu przetwarzania obrazu, zamontowanego w Pixelu 2 i Pixelu 2 XL. Dzięki niemu, twórcy aplikacji fotograficznych mają większe pole do popisu, jeśli chodzi o funkcjonalność apek i samą jakość fotografii.

Jak można się łatwo domyślić, Android 8.1 Oreo trafi najpierw do użytkowników Pixeli 2 i Pixeli 2 XL, smartfonów Google z zeszłego roku, właścicieli Pixeli C oraz na Nexusy 6P i 5X.

Porównanie miejsca zajmowanego przez system oraz aplikacje w Androidzie Oreo oraz Androidzie Go

Przy okazji Google zaanonsowało dziś uwolnienie Androida Go. System ten zoptymalizowany jest dla urządzeń z pamięcią RAM, która nie przekracza 1 GB, obsługuje „lżejsze” aplikacje Google oraz ma specjalną wersję sklepu Google Play.

Tym samym obecność na naszym rynku urządzeń z Androidem Go, nabiera realnych kształtów. mPTech (czyli dawny MyPhone) zapowiedział już, że w drugim kwartale 2018 roku zaprezentuje swój pierwszy smartfon z tym „odchudzonym” systemem Google.

https://www.tabletowo.pl/2017/05/18/android-go/

źródło: Google, AndroidAuthority