(fot. Tabletowo.pl)

iOS 13.3 już dostępny! Apple skupia się na bezpieczeństwie dzieci

Apple udostępniło kolejne większe aktualizacje systemów operacyjnych. Użytkownicy mogą już pobrać iOS 13.3 i iPadOS 13.3 oraz watchOS 6.1.1.

Nieszczęśliwy iOS 13 i liczne poprawki

Jakby to ująć… Właściciele urządzeń działających pod kontrolą iOS 13 i iPadOS 13 nie mogli narzekać na „nudę” w kwestii częstych aktualizacji. Po premierze nowych wersji systemów operacyjnych szybko okazało się, że zawierają one liczne błędy. W związku z tym, oprócz większych wydań, jak iOS 13.1 i iOS 13.2, Apple musiało sprawnie udostępniać mniejsze aktualizacje, skupione przede wszystkim na eliminowaniu znalezionych niedociągnięć.

Miejmy nadzieję, że największe błędy zostały już usunięte i kolejne aktualizacje iOS 13 i iPadOS będą wprowadzać przede wszystkim nowe elementy, bez psucia już dostępnych modułów. Warto dodać, że w związku z licznymi wpadkami, Apple ma podobno zmienić proces rozwijania i testowania systemów operacyjnych. Nowe podejście mamy zobaczyć już w iOS 14, który prawdopodobnie zostanie wydany jesienią 2020 roku.

iOS 13.3 i iPadOS 13.3 – najważniejsze nowości

Udostępniony właśnie iOS 13.3 i iPadOS 13.3 to nowe narzędzie nadzoru rodzicielskiego, które ma zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa dziecka, gdy używa ono iPhone’a lub iPada. Rodzice mogą kontrolować, z jakimi osobami może kontaktować się dziecko w aplikacjach Wiadomości, FaceTime i Telefon. Dodatkowo, wprowadzono możliwość zarządzania kontaktami zapisanymi na urządzeniach dzieci. Małych poprawek doczekała się jeszcze aplikacja Giełda.

Aktualizacja pozwala na pozbycie się Memoji i Animoji z klawiatury zawierającej emoji. Zmiana jest skutkiem licznych skarg użytkowników. Apple w iOS 13 zdecydowało się bowiem na dodanie autorskich naklejek obok zwykłych emoji, co nie spodobało się wielu osobom. Na szczęście, teraz można to wyłączyć.

Z kolei przeglądarka Safari otrzymała obsługę kluczy bezpieczeństwa FIDO2 przez Lightning, USB i NFC. Oczywiście nie zabrakło poprawek dla znalezionych błędów. Aktualizacje są już dostępne dla wszystkich wspieranych iPhone’ów i iPadów.

watchOS 6.1.1 – bez większych zmian

Właściciele Apple Watchy nie mogą liczyć na odczuwalne nowości. Najnowsza aktualizacja wprowadza tylko poprawki bezpieczeństwa systemu i inne mniejsze ulepszenia. Mimo tego, warto ją pobrać jak najszybciej.

źródło: 9to5Mac, własne