Google buja się z tym już 8 lat. Kiedy „AirDrop” na Androidzie?

AirDrop działa na sprzętach Apple już od długich lat, a tymczasem Google nadal bije się z wprowadzeniem odpowiednika tego rozwiązania na smartfony z własnym systemem. Szybkie przesyłanie plików między telefonem z Androidem a komputerem na Windowsie coraz wyraźniej majaczy na horyzoncie.

AirDrop wciąż niedoścignionym wzorem

Aż dziwne, ale mimo że od pierwszego pojawienia się AirDrop na urządzeniach Apple minęło prawie 8 lat, a Google nadal nie dysponuje równie praktycznym odpowiednikiem tej funkcji. Co prawda przesyłanie zdjęć czy odbieranie wiadomości jest już znacznie łatwiejsze dzięki aplikacji Twój telefon na Windows 10, ale do rozwiązania Apple wciąż jej daleko.

Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że między systemami Microsoftu i Google są bardzo duże różnice, a sprawy nie ułatwiają dodatkowe modyfikacje Androida, które wprowadzają poszczególni producenci, ale to wciąż nie rozgrzesza całkowicie twórców najpopularniejszego systemu mobilnego na świecie z braku działającej alternatywy wobec AirDrop.

Android Nearby Sharing światełkiem w tunelu

Od długich miesięcy mówi się, że Google na poważnie zabrało się za natywne wspieranie łatwego przesyłania plików między zaufanymi urządzeniami przez sieci Wi-Fi oraz Bluetooth. Ostatnie przecieki wspominały o tym, że funkcja ta ma nazywać się Nearby Sharing. I rzeczywiście jest coraz bliżej, bo pojawiła się na jednym z filmów ukazujących nowości w Androidzie 11.

Google opublikowało na YouTube obszerny klip omawiający niektóre funkcje Androida 11, między innymi łatwiejszą obsługę komunikatorów, również dzięki zastosowaniu „bąbelków”, podobnych do tych z Messengera. W jednym ze zrzutów ekranu nowego systemu widać aktywną opcję Nearby Sharing.

W materiale nie ma słowa na temat wprowadzenia szybkiej wymiany plików między urządzeniami, ale należy się spodziewać, że Google potwierdzi jej istnienie w jednym z przyszłych wydań testowych Androida 11 lub też na kolejnym filmie dla deweloperów.

Oby rozwiązanie to szybko trafiło na smartfony z nowym systemem na smartfony – na Nearby Sharing czekamy zdecydowanie zbyt długo.